Układam mięso mielone na liściach i zawijam jak pierogi. Odkąd poznałam ten przepis nie robię już gołąbków
Gołąbki nie muszą być nudne. Ich wykonanie może też być szybkie. Odkąd znalazłam przepis, który nie wymaga zawijania i długiego duszenia roladek, częściej goszczą w moim domu. Rodzina je uwielbia.
Każdy robi gołąbki inaczej
Farsz do gołąbków jest przedmiotem kulinarnej dyskusji. W wielu domach wykonuje się go z mięsa mielonego i ryżu, ale do kapuścianych liści zapakować można też inne produkty. Są również przepisy na danie bez zawijania.
Sposób, który niedawno odkryłam, jest jeszcze inny. Mięsną masę z odrobiną ryżu zamyka się jak pierogi, podsmaża w cieście i zapieka w piekarniku. Byłam sceptyczna, ale przygotowałam te gołąbki. Wyszło całkiem smacznie.
Przepis na nietypowe gołąbki z serem
Gołąbki zapieczone w cieście z pierzynką z sera żółtego są więcej niż pyszne. Zrobicie je także o wiele sprawniej niż tradycyjne roladki kapuściane. Nie ma wiele pracy z zawijaniem, szybko się je podsmaża i czeka, aż ser się stopi.
Składniki:
- 1 główka białej kapusty o masie około 1 kg
- 400-500 g mielonej łopatki wieprzowej
- 1 spora cebula
- 80 g ugotowanego ryżu (opcjonalnie)
- 3 duże jajka
- 15 g śmietany 18%
- 90-120 g mąki pszennej
- 1 płaska łyżeczka majeranku
- pół łyżeczki słodkiej papryki
- 100 g sera żółtego
- sól i pieprz w ilości do smaku
- olej rzepakowy do smażenia
Z powyższych produktów w niedługim czasie można przygotować smaczną odsłonę gołąbków. Jeśli macie dość klasyki, warto spróbować. Instrukcję wykonania znajdziecie poniżej.
Jak zrobić nietypowe gołąbki? Zapieczcie w cieście z serem
Zaczynam od sparzenia pozbawionej głąba kapusty we wrzątku. Oddzielam liście i pozbawiam je twardych fragmentów. Cebulę szklę na dobrze rozgrzanym oleju, używając 1-2 łyżek tłuszczu. Ostudzone warzywo mieszam z mięsem mielonym i ryżem.
Jeśli dodaję ugotowane ziarno, biorę mniejszą porcję łopatki wieprzowej. Farsz doprawiam majerankiem, słodką papryką oraz solą i pieprzem. N a każdym z kapuścianych liści układam po 2-3 łyżki farszu, rozpłaszczam go na połowie powierzchni i składam jak pierogi. Delikatnie dociskam.
Do naczynia żaroodpornego lub szerokiej salaterki wbijam jajka. Dodaję śmietanę i roztrzepuję przy pomocy rózgi. T eraz wsypuję przesianą przez sito mąkę w takiej ilości, aby uzyskać ciasto o gęstości podobnej do masy na naleśniki.
Doprawiam masę solą i pieprzem, a następnie zanurzam w niej kapuściane „pierożki” i smażę na dobrze rozgrzanym oleju do zrumienienie z obu stron. Porcja tłuszczu powinna przykryć całą patelnię cienką warstwą.
Gotowe gołąbki układam na blasze wyłożonej folią aluminiową. Posypuję je startym na tarce o większych oczkach serem żółtym i zapiekam w temperaturze 200 stopni Celsjusza, aż ser się stopi. Oczywiście osoby, które wolą wersję bez sera, mogą z niego zrezygnować. Wówczas alternatywę dla gołąbków wystarczy podpiec przez ok 10 minut.
Jak podawać nietypowe gołąbki?
Do dania doskonale pasuje sos czosnkowy lub tzatziki. Możecie też polać je sosem z pomidorów doprawionym ziołami lub po prostu posmarować porcją jogurtu naturalnego albo gęstą śmietaną podkręconą odrobiną pieprzu.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na gołąbki. Sprawdźcie jak przygotować tę potrawę z farszem ziemniaczanym . Być może skusi was też prosty przepis na gołąbki bez zawijania .