Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ułóż boczek na papierze do pieczenia i zawiń w rulon. Żałuję, że wcześniej nie znałam tej sztuczki
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 22.05.2024 16:10

Ułóż boczek na papierze do pieczenia i zawiń w rulon. Żałuję, że wcześniej nie znałam tej sztuczki

sztuczka
Fot. YouTube/WebspoonPL

Jeśli jesteś smakoszem boczku, to warto, żebyś poznał tę sztuczkę. Wystarczy użyć papieru do pieczenia. Jeszcze podziękujesz za ten patent, musisz go wypróbować.

Boczek dodaje smaku wielu potrawom

Wielu mięsożerców nie wyobraża sobie gotowania bez boczku. Nadaje on smaku jajecznicy, zapiekankom i zupom. Boczek pasuje też do sosów pomidorowych, grzybowych i śmietanowych. Można zawinąć go w ciasto i zrobić w ten sposób apetyczną przekąskę. Jednak, jak przechowywać to mięso?

Najlepiej go mrozić, jednak boczek pokrojony w plastry może się sklejać i być mało przydatny. Czy jest sposób, by odpowiednio go zamrozić, a potem móc wykorzystać podczas przyrządzania posiłków? Jak najbardziej! Wystarczy wypróbować sztuczkę zaprezentowaną na kanale YouTube Webspoon PL. Stamtąd też pochodzą zdjęcia użyte w artykule. 

sztuczka
Fot. YouTube/WebspoonPL
Makłowicz podjął współpracę ze znaną lodziarnią. Nie uwierzysz, na jakie smaki postawił

Sztuczka warta polecenia

Chcesz ułatwić sobie pracę w kuchni? Skorzystaj z tej sztuczki. Pokrój boczek  w plastry, ułóż na papierze do pieczenia i zawiń w rulon. Teraz sięgnij po nożyce i potnij rulon tak, by każdy plaster mięsa był osobną częścią. Takie zawiniątka włóż do woreczka strunowego, zamknij go i umieść w zamrażarce.

Dzięki tej prostej sztuczce w łatwy sposób zamrozisz boczek i w każdej chwili będziesz mógł sięgnąć po dowolną ilość plastrów mięsa. Wystarczy boczek odwinąć z papieru do pieczenia i użyć go podczas gotowania. Boczek przechowywany w ten sposób nie sklei się i wykorzystasz go do ostatniego plasterka. Dzięki tej sztuczce nic się nie zmarnuje.

Plastry boczku w zmarażarce

Polecam każdemu ten sposób na przechowywanie boczku w zamrażarce. Jest prosty, skuteczny i sprawia, że nie marnujesz żywności. Boczek się nie skleja, jest porcjowany na plastry i używasz go dokładnie tyle, ile potrzebujesz w kuchni. Korzystam z tej sztuczki i bardzo ją sobie chwalę.

Żałuję nawet, że wcześniej jej nie znałam. Dlatego nie zwlekaj, ułóż mięso na papierze, zawiń w rulon i potnij na części. To przyda się w twojej kuchni. Pisaliśmy o tym, co zrobić, by ogórki nie spleśniały w słoiku. Radziliśmy, jak przygotować placki ziemniaczane bez tłuszczu. 

sztuczka
Fot. YouTube/WebspoonPL

Źródło: YouTube/WebspoonPL

Zdjęcia: screen YouTube/WebspoonPL