Sypię cukier na blaszkę i kładę na nim plastry jabłka. Ktoś za ten przepis powinien dostać medal
Być może najciekawszą rzeczą w tym przepisie jest to, że jest to rodzaj odwróconego placka – spód z ciasta mamy tu na wierzchu. Otrzymujemy specyficzne ciastko, które równie dobrze jak na podwieczorek sprawdzi się na śniadanie – jest pożywne, bogate w błonnik i naprawdę pyszne.
Ciasto z jabłkami
Francuscy mistrzowie kulinariów, którzy opracowywali pâte feuilletée zapewne nie spodziewali się, że kiedyś ich ciasto francuskie, zamiast popisowego, czasochłonnego cacka, będzie hitem szybkich przekąsek. Ale jest i należy z tego czerpać pełnymi garściami, używając kupnych arkuszy takiego ciasta do woli przy przygotowywaniu słonych i słodki przekąsek.
W tym przepisie ciasto takie pełni dodatkową funkcję, w której mało kto by się go spodziewał: przykrywa owoce, dzięki czemu pieką się one tak, jakbyśmy na naczynie nałożyli pokrywkę. A wilgotne środowisko wpływa z kolei na jeszcze jeden produkt zawarty w przepisie – granolę. Otrzymujemy ni to ciastko, ni to owsiankę, pożywną na godziny i bogatą w błonnik i białka.
Ten chleb piekę bez grama mąki. Wystarczy wymieszać te składniki i wstawić do piekarnikaDeser jabłkowy
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Tasty UK na Facebooku. Pokazuje on, że podobny deser wychodzi doskonale także z brzoskwiniami zamiast jabłek. Sprawdzi się także wiele innych owoców.
Składniki
- 1 jabłko
- 2 łyżki brązowego cukru
- 4 łyżki granoli
- 2 łyżeczki miodu
- ½ arkusza ciasta francuskiego
- 1 żółtko
- 2 szczypty cynamonu
- 2 szczypty sezamu
Deser z jabłek (lub brzoskwini)
Jabłka okrawamy z ogryzków i kroimy na cienkie plasterki. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia usypujemy dwie kupki brązowego cukru i układamy na nim, obok siebie, plasterki jabłka. Doprawiamy cynamonem.
Na jabłka nasypujemy po dwie łyżki granoli (można ją zastąpić płatkami owsianymi). Całość przykrywamy kwadratem ciasta francuskiego, na tyle dużym, by dokładnie przykrywał farsz. Ciasto smarujemy po wierzchu żółtkiem i posypujemy sezamem. Ciastka wkładamy na 20 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni.
Może się okazać, że danie będzie wymagało chwilę dłużej w piekarniku – powinien być rumiany z wierzchu. Ciastka podajemy na deser lub na śniadanie z jogurtem naturalnym.
Wypróbuj też przepisy na placki bananowe i placki ziemniaczane bez tłuszczu.