W czasach PRL biła rekordy popularności. Dziś Polacy zapominają o tym daniu
Oto prosty przepis na babkę ziemniaczaną. To zapomniane nieco danie było hitem wiejskiego gotowania w czasach PRL-u. Nic dziwnego – trudno o coś równie taniego, a jednocześnie równie pysznego.
Kultowa babka ziemniaczana
Taka babka ziemniaczana, podana z odrobiną kwaśnej śmietany, to obiad, który może łączyć pokolenia. Z jednej strony jest niezmiernie tradycyjny – idealny przykład tzw. ubogiej kuchni, która zmienia to, co akurat jest pod ręką, w kulinarne arcydzieła. Z drugiej strony to tani obiad, który można przyrządzić na szybko, czasem także w wersji wegetariańskiej, a w każdym razie z nienachalną ilością mięsa. Wreszcie – to pyszne danie z ziemniaków, a któż ich nie lubi?
Babka ziemniaczana zdobyła więc sobie dużą popularność. Dziś jednak, razem z wieloma podobnymi potrawami, niesłusznie odchodzi do lamusa. Odkurzmy więc przepis na tę babkę i przygotujmy ją według poniższej receptury.
Lepsza niż rosół i pomidorowa. Zupa gyros jest prosta w przygotowaniu i smakuje jak marzenieBabka na gęsim smalcu
Taki obiad z ziemniaków wymaga nieco tłuszczu. Najlepiej w tej roli użyć gęsiego smalcu – ze wszystkich produktów z tej kategorii jest on bodaj najbogatszy w nienasycone kwasy tłuszczowe. Dziś coraz łatwiej kupić go nawet w dyskontach.
Składniki
- 2 kg ziemniaków
- 300 g wędzonego boczku
- 2 cebule
- 2 jajka
- 2 łyżki mąki
- Sól, pieprz, tymianek
- Gęsi smalec
Tradycyjny obiad z ziemniaków
Obrane ziemniaki ścieramy na tarce o drobnych okach, tak jak robi się to na placki ziemniaczane. Masę przenosimy na sitko i odciskamy z nadmiaru wody. Sok zbieramy do miseczki i odstawiamy, by się odstał.
Na zimną patelnię wrzucamy boczek. Stawiamy na palniku o średniej mocy i wytapiamy. Cebulę kroimy w drobną kostkę i dodajemy do wytopionego boczku. Jeśli tłuszczu będzie mało (co czasem się zdarza przy wędzonym boczku), dorzucamy łyżeczkę smalcu.
Ziemniaki przenosimy do miski. Ich sok delikatnie zlewamy znad osadu, a ten dodajemy do ziemniaków. Wybijamy do nich jajko i dodajemy przestudzony boczek i cebulę z patelni. Mieszamy z mąką na jednolitą masę.
Masę ziemniaczaną przyprawiamy solą, pieprzem i tymiankiem. Naczynie żaroodporne smarujemy tłuszczem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez ok. 90 minut.
Wypróbuj też przepisy na poleśniki, czyli nietypowe placki ziemniaczane i sałatkę z wędzonym tofu.