Smakosze.pl
grillowanie

canva/Minerva Studio

W jakich miejscach można grillować? Rozwiewamy wątpliwości

30 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Rozpoczęła się majówka, a tym samym sezon na grillowanie. Sprawdźcie, w jakich miejscach można grillować, by nie popsuć sobie nastroju mandatem od straży miejskiej. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości dotyczące aktualnych przepisów. Warto się do nich zastosować.

Większość osób z utęsknieniem czekała na długi, majowy weekend. Wreszcie można odpocząć, tak, jak się lubi. A ponieważ pogoda całkiem dopisuje, większość z was z pewnością wybierze wypoczynek na świeżym powietrzu. Można będzie pospacerować, pojeździć na rowerze, a także pogrillować.

omlet ze szczawiem

Wiosenny omlet ze szczawiem. Odświeżające śniadanie

CZYTAJ DALEJ

Z tym ostatnim, a więc grillowaniem, nie będą miały większego problemu szczęśliwi posiadacze działek i przydomowych ogródków. Pozostali nim rozpalą grill w parku czy na polanie powinni zapoznać się z przepisami. Po co sobie szargać nerwy dyskusją ze strażnikiem miejskim lub policjantem albo — co gorsza — mandatem.

W jakich miejscach można grillować?

W ubiegłoroczną majówkę grillowanie było zabronione na przykład w części województwa mazowieckiego. Taką decyzję wydał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, powołując się na ryzyko przekroczenia pyłów w atmosferze. Zakaz dotyczył używania otwartego ognia, a więc rozpalania ognisk i grilli. Dlatego nim przystąpicie do grillowania, upewnijcie się, czy taki zakaz nie został wydany również w tym roku dla waszej gminy lub miasta.

Inne ograniczenia w rozpalaniu grilli i ognisk na terenie Polski prezentujemy poniżej.

  • Grillowanie we własnym ogródku, tarasie, balkonie. Nie ma jednoznacznych regulacji w tym zakresie, jeśli chodzi o przepisy ogólnopolskie. Uznaje się więc, że obowiązująca jest interpretacja Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, która uważa, że palenie grilla we własnym ogródku, jest dozwolone, o ile nie zagraża to bezpieczeństwu publicznemu. Natomiast grille z otwartym paleniskiem rozpalane nawet na własnych tarasach i balkonach budynków wielorodzinnych, stanowią zagrożenie pożarowe i są niedozwolone. Nie ma jednak przeciwwskazań do używania w tych miejscach grilli elektrycznych.

  • Grillowanie na terenach osiedli i wspólnot mieszkaniowych. Tutaj każdy właściciel ma prawo wydać swoje zarządzenie dopuszczające lub zabraniające palenia ognisk i grilli. Zakaz grillowania jest zazwyczaj uzasadniony uciążliwością dla mieszkańców.

  • Grillowanie w miejskich terenach zielonych. Obowiązują tu przepisy odnoszące się do miejsc publicznych. Z tego powodu może się zdarzyć, że nawet jeśli macie zezwolenie na grillowanie w danym miejscu, to niektóre zachowania waszych gości, takie jak krzyk, hałas, alarm czy inne wybryki, mogą podlegać sankcjom np. zgodnie z art. 51 §1 Kodeksu.

Miejcie to na uwadze

Choć w niektórych miejscach publicznych grillowanie jest dozwolone, to zawsze trzeba przestrzegać pewnych zasad. Chodzi na przykład o niezakłócanie spokoju, nieśmiecenie i poszanowanie zieleni. W miejscach publicznych nie należy też spożywać alkoholu. Na interwencję Straży Miejskiej możemy też narazić się, naruszając przepisy uchwały antysmogowej.

W wielu parkach są wydzielone specjalne miejsca do grillowania, a nawet są ustawione grille stacjonarne. Dzięki temu na grillowanie wystarczy zabrać tylko jedzenie i turystyczną zastawę.

Jeśli chodzi o Warszawę, jest naprawdę długa lista miejsc, w których można grillować. Są to na przykład parki: Agrykola, Fort Bema, Fosa i Stoki Cytadeli, Górczewska, Jazdów, Pole Mokotowskie, Praski, Skaryszewski, Plaża Poniatowska, Plaża Saska, a także polana rekreacyjna przy ul. Papirusów w Lesie Młociny i przy ul. Maślaków w Lesie Kabackim. Sprawdźcie, gdzie znajdują się takie miejsca w waszych miastach i miasteczkach.

Z naszego serwisu dowiecie się też, jak wyczyścić ruszt grilla, a także, czego nie należy grillować.

majówka

majówka

Źródło zdjęcia: canva/KatarzynaBialasiewicz

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy, eska

Tagi:

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Rosół gotujemy bez przykrycia

Porady

Dlaczego najlepsi kucharze gotują rosół bez przykrycia? Powód jest arcyważny

Czytaj więcej >
Katarzyna Bosacka, warzywa

Porady

Oj dostało się Bosackiej. A radziła tylko w sprawie zakupów i oszczędzania

Czytaj więcej >
Filiżanka kawy z solą

Porady

Nie mleko, nie cukier. Jest zdecydowanie lepszy sposób na goryczkę w kawie

Czytaj więcej >
Przypalony garnek

Porady

Żadne drogie środki chemiczne. Przypalony garnek wyczyścisz na błysk tanim produktem

Czytaj więcej >
Gotowanie ziemniaków

Porady

Oprócz soli dolej do wrzątku 1 składnik. Nie ma lepszego sposobu na gotowanie ziemniaków

Czytaj więcej >
Jajko do rosołu? Efekt powala

Porady

Dlaczego warto dodać jajko do rosołu? Różnicę zobaczysz od razu

Czytaj więcej >