Wielu popełnia podobne błędy podczas robienia pierogów. Bezwzględnie ich unikaj
Pierogi rozpadają się w czasie gotowania? Wielu popełnia podobne błędy podczas robienia pierogów. Bezwzględnie ich unikaj, bo cała praca włożona w ich zrobienie może pójść na marne. Nie mówiąc już o pieniądzach, wydanych na składniki i o nie zaspokojonym głodzie.
Pierogi są bardzo smaczne, jednak dość pracochłonne. Warto więc dołożyć starań, by nie zmarnować ani składników, ani czasu poświęconego na ich przygotowanie. W czasie przyrządzania pierogów łatwo popełnić kilka błędów, które potrafią odebrać im apetyczny wygląd i smak. Poznaj je i unikaj w przyszłości.
Najczęściej popełniane błędy przy robieniu pierogów
Wiadomo, że w pierogach najważniejsze jest ciasto. Gdy bowiem jest ono niesmaczne i się rozpada, z pierogów będą nici. Warto więc przygotować je odpowiednio, by było gładkie, elastyczne i wytrzymałe.
Podstawowym składnikiem ciasta na pierogi jest mąka. A drugim obowiązkowym dobrze ciepły płyn, zwykle woda. To on umożliwia odpowiednie sklejenie skrobi zawartej w mące, a zatem daje ciastu odpowiednią sprężystość i miękkość. Do ciasta można też dodać jajko, które uczyni je nieco twardszym, a także trochę masła, oleju lub śmietany. Tłuszcz zwiększy wilgotność i elastyczność ciasta.
Gdy już ciasto wyjdzie nam, jak trzeba, należy je cienko rozwałkować, podsypując tylko odrobiną mąki. Jeśli przesadzimy z jej dodatkiem, pierogi trudno będzie zlepić, co z pewnością doprowadzi do wypłynięcia z nich farszu.
Kiedy mamy już zlepione pierogi wrzucamy je na osolony wrzątek. I tu często dochodzi do problemów, bo pierogi wkrótce zaczynają się rozpadać. Jest duża szansa, że na raz do garnka wrzuciliście zbyt dużo pierogów, co gwałtownie obniżyło temperaturę wody. Wtedy pierogi nie mają szansy na szybkie ugotowanie. Zamiast tego rozgotowują się w wodzie. Nie wrzucajcie więc do garnka na raz zbyt dużej ilości pierogów. A po wrzuceniu ich do wody, jak najszybciej je zagotujcie. Potem zmniejszcie ogień i gotujcie jeszcze kilka minut, licząc od momentu wypłynięcia ich na powierzchnię wody.
Czas gotowania pierogów
Czas gotowania pierogów zależy od ich wielkości i rodzaju farszu. Zawsze jednak liczymy go od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię wody, czyli od ich zagotowania.
Najkrócej gotuje się pierogi z serem — zwykle są to 2 minuty. Dłuższe gotowanie tych pierogów nie jest konieczne, a może spowodować zbyt mocne ścięcie się twarogu.
Nieco dłuższego gotowania wymagają pierogi ruskie, z owocami, z kapustą i grzybami czy z farszem z gotowanego mięsa. Jeśli nadzialiście pierogi surowym mięsem, gotujcie je ok. 5 minut.
Dłuższego gotowania wymagają pierogi mrożone. Wrzucamy je na wrzątek i gotujemy 7-10 minut, w zależności od rodzaju farszu.
Na naszej stronie znajdziesz też przepis na elastyczne ciasto na pierogi, a także na ciasto na pierogi z dodatkiem mleka.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Do sieci trafiły wszystkie triki kucharki Jagny na zrobienie gołąbków o niepowtarzalnym smaku
Babcia podyktowała z głowy do kamery pradawny przepis na kotlety mielone. Niezapomniany smak
Intrygujący sposób na wykorzystanie liści mirabelki. Z drzewka wykorzystać można nie tylko owoce
Źródło: newsy.gotujmy