Wiodący badacze przemówili. Wskazali najlepszą dietę na 2023 rok. Nie każdy będzie zadowolony
Specjaliści przedstawili najlepszą dietę na 2023. Wysoko ocenione zostały sposoby żywienia oparte o produkty roślinne, a najwięcej korzyści odnaleziono w diecie śródziemnomorskiej. Sprawdziliśmy, jak wyglądają szczegółowe rekomendacje i jak mocno zdaniem badaczy należy ograniczyć spożycie mięsa.
Jeśli jednym z waszych noworocznych postanowień jest poprawa sposobu odżywiania, warto przyjrzeć się danym z opublikowanego przez US World and News Report raportu. Zawiera on rzetelną, opartą m.in. o wiedzę dietetyków, specjalistów w leczeniu cukrzycy czy chorób serca, ocenę popularnych diet. Najważniejszy wniosek płynący z zestawienia nie wszystkim się spodoba. Trzeba ograniczyć spożycie mięsa.
Najlepsza dieta na 2023 jest oparta o produkty roślinne
Badacze przyglądali się aż 11 cechom diet m.in. krótko- i długoterminowej utraty wagi, bezpieczeństwa czy łatwości przestrzegania i każdej z nich przyznawali ocenę. Najwyższe noty uzyskała dieta śródziemnomorska, a aż 11 czołowych sposobów żywienia bazuje na produktach roślinnych. Przyjrzyjmy się podium rankingu.
1. Dieta śródziemnomorska
Założeniem tego sposobu żywienia jest częste sięganie po pokarmy roślinnych, takie jak owoce i warzywa, strączki czy produkty pełnoziarniste. Dozwolone jest spożycie ryb i owoców morza, a rekomendowana częstotliwość to dwa razy w tygodniu.
Dieta ta nie zakazuje też wybierania drobiu, jaj, serów czy jogurtów jako źródła białka w posiłku. Zaleca jedynie znaczne ich ograniczenie, a zdecydowany nacisk kładzie na traktowanie innych produktów odzwierzęcych jako coś, co w diecie pojawia się przy specjalnych okazjach.
Istotną cechą diety śródziemnomorskiej jest dbanie o wybór zdrowego tłuszczu — przede wszystkim w postaci na z oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Ograniczać powinno się nie tłuszcze jako grupę produktów, a jedynie te nasycone, czyli głównie pochodzenia zwierzęcego.
2. Dieta DASH
DASH jest odpowiedzią na szeroko występujące w dzisiejszym świecie choroby układu krążenia. Ten sposób żywienia skupia się na sięganiu po owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, chude białko i niskotłuszczowy nabiał. Celem jest dostarczenie organizmowi, składników odżywczych obniżających ciśnienie krwi m.in. potasu, wapnia, magnezu czy błonnika.
Podobnie jak w przypadku diety śródziemnomorskiej, w DASH unika się nasyconych kwasów tłuszczowych pochodzących z mięsa i tłustych produktów mlecznych. Ogranicza się też porcje serwowanych ryb i z ostrożnością podchodzi do orzechów.
3. Dieta fleksitariańska
Dieta ta nazywana jest również semi-wegetariańską i oparta została o założenie, że posiłki mięsne stanowią rzadkość w naszym menu, a główny nacisk kładziony jest na dostarczanie białka ze strączków oraz jaj.
Jej główną cechą jest duża elastyczność. Fleksitarianinem nazwiemy zarówno osobę, która je dania wegetariańskie przez jeden dzień w tygodniu, jak i tę, która tylko sporadycznie sięga po dania mięsne. Wielu specjalistów poleca ten sposób żywienia jako niewymagający, a przynoszący znaczne korzyści zdrowotne.
Na naszej stornie znajdziecie przepisy na smaczne dania roślinne. Szczególnie polecamy sycącą i aromatyczną zupę pomidorową z czerwoną soczewicą. Spróbujcie też koniecznie pierogów ruskich w wersji z tofu.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Gessler stanęła przy kuchni i pokazała swój patent na naleśniki. 1 rzecz robi inaczej niż wszyscy
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama
Źródło: health.usnews.com; FB/EverydayHeroPL