Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wszystkie sekrety idealnych pączków
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 22.02.2022 01:00

Wszystkie sekrety idealnych pączków

pączki
canva/WDnet

Wszyscy kochamy pączki. Puszyste, drożdżowe ciasto z nadzieniem, lukrem, cukrem pudrem lub czekoladą to jedne z lepszych, tradycyjnych przysmaków. Pączki zrobisz samodzielnie, wyjdą lepiej niż z cukierni lub piekarni, poznaj wszystkie sekrety idealnych pączków.

Tłusty czwartek to jedno z najsmaczniejszych, polskich świąt. W tym dniu nie obowiązują nas diety i limity kaloryczne. Pączki i faworki jemy już od rana i zawsze sprawdzamy, kto zjadł ich więcej. Jeśli chcesz zrobić domowe pączki, poznaj kilka cennych wskazówek, dzięki którym zrobisz najsmaczniejsze pączki świata- będą puszyste i pyszne.

Pączki wyglądają i smakują wybornie, kiedy dodatkowo udekorujesz je lukrem, polewą czekoladową, skórką kandyzowaną z pomarańczy, kawałkami toffi, wiórkami kokosowymi, czy cukrem pudrem. Każdy sposób dekoracji jest wyjątkowy, a dzięki niemu pączek zyskuje bardziej złożony smak- dekoracja to podstawa.

W tym artykule poznasz przepis na obłędne faworki samej Magdy Gessler, są idealne do kawy, nie tylko w Tłusty Czwartek.

Jaka mąka i drożdże do pączków?

Do pączków najlepsza jest jasna, klasyczna mąka pszenna. Mąka ta zawiera dużo glutenu, który dodatkowo spulchnia ciasto i nadaje pączkom idealną strukturę.

Idealne pączki to również drożdże, do pieczenia wykorzystaj drożdże świeże lub mrożone. Żeby drożdże ruszyły, a ciasto wyrosło, wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową.

Składniki na ciasto do pączków

Źródło zdjęcia: canva/matka_Wariatka Po przygotowaniu i uformowaniu pączków z ciasta, pozwól im wyrosnąć przed smażeniem, odstaw je nawet na godzinę i pozwól drożdżom się ruszyć, dzięki czemu pączki będą duże, puszyste i pyszne.

Dlaczego warto dodać spirytus do ciasta?

Dolanie 2 łyżek spirytusu do ciasta dodatkowo je spulchni. Najważniejszą funkcją spirytusu jest jednak to, że zahamuje wchłanianie się tłuszczu do pączków podczas smażenia.

Surowe pączki z ciasta drożdżowego

Źródło zdjęcia: canva/simonidadjordjevic Pączki będą więc idealnie puszyste i nie będą ociekać tłuszczem, będą idealne. Spirytus możesz zastąpić octem lub sokiem z cytryny, jednak nie mają już aż tak silnych właściwości, więc pączki wyjdą bardziej tłuste.

Ile cukru do pączków? Dlaczego duża ilość cukru psuje ciasto?

Nie przesadzaj z ilością cukru w cieście. Cukier zbryli pączki, które podczas smażenia zrobią się zbite i twarde, idealne pączki są puszyste i lekkie. Ciasto drożdżowe wystarczy delikatnie dosłodzić- pączki i tak będą słodkie przez nadzienie, lukier lub cukier puder.

Wyrośnięte ciasto drożdżowe

Źródło zdjęcia: canva/lenazap Cukier podczas smażenia karmelizuje się, przez co pączki palą z zewnątrz, a są surowe w środku. Na 500 g mąki w zupełności wystarczą 3 łyżki białego cukru.

Na jakim tłuszczu smażyć pączki? Jak sprawdzić temperaturę tłuszczu?

Pączki smaż na dużej ilości oleju o wysokiej temperaturze dymienia. Idealnie sprawdzi się olej rzepakowy lub smalec, tłuszcze możesz również pomieszać. Pamiętaj, że pączki muszą pływać w tłuszczu, nie mogą dotykać dna, ponieważ się spalą.

Wlewanie oleju do garnka

Źródło zdjęcia: canva/undefined undefined Tłuszcz musi być dobrze rozgrzany, żeby pączki nie opiły się oleju i smażyły się równomiernie. Rozgrzej go do temperatury 170- 180 stopni C. Jak sprawdzić, czy olej jest wystarczająco rozgrzany? Wrzuć do tłuszczu odrobinę ciasta- jeśli od razu zacznie skwierczeć i robić się brązowe, olej ma idealną temperaturę i możesz przystąpić do smażenia.