Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Z czym podawać wczesne ziemniaki? Panie z koła gospodyń stawiają na 1 dodatek
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 04.05.2023 10:28

Z czym podawać wczesne ziemniaki? Panie z koła gospodyń stawiają na 1 dodatek

Przepyszne pyry z gzikiem
Screeny z kanału Wolsztyński Dom Kultury w Wolsztynie na YouTube

Ziemniaki są jednym z ulubionych warzyw Polaków. W sklepach można się już natknąć na wczesne bulwy. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Niałku Wielkim zdradziły, jaki jest najlepszy dodatek to młodych ziemniaków. Mowa oczywiście o gziku. Jak go przygotować wedle tradycyjnego przepisu?

Wczesne ziemniaki? Tylko z gzikiem!

Przepyszne wczesne ziemniaki cieszą się sporą popularnością. Nietrudno znaleźć smakoszy, którzy spałaszowaliby je z miłą chęcią. Na YouTube na kanale Wolsztyński Dom Kultury w Wolsztynie, można natknąć się na nagranie, w którym gospodynie tłumaczą jak przygotować najlepszy dodatek do młodych ziemniaków. Właśnie z tego filmu pochodzą zdjęcia użyte powyżej.

Pyry z gzikiem to absolutny klasyk, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Warto wiedzieć jak przygotować go w tradycyjny sposób. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Niałku Wielkim podzieliły się swoim przepisem. Jeden dodatek zaskoczy każdego.

Wyeliminował z diety tylko 1 składnik. Dzięki temu Olaf Lubaszenko schudł 80 kg

Jak przygotować tradycyjne pyry z gzikiem?

Składniki:

  • wczesne ziemniaki
  • 250 g twarogu
  • ok 100 ml mleka
  • ok 100 ml śmietany
  • szczypiorek
  • cebula
  • olej lniany
  • sól

Wśród składników zaskoczenie może wywołać olej lniany. Najlepiej sprawdzi się ten z pierwszego tłoczenia. Pani z Koła Gospodyń przyznała, że dawniej używała oleju rzepakowego, jednak teściowa przekonała ją do używania lnianego odpowiednika, który charakteryzuje się lekką goryczką.

Tradycyjny gzik krok po kroku

Na początku musimy urobić twaróg. Mieszamy go z mlekiem i śmietanką do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Całość doprawiamy solą w trakcie mieszania. Dodajemy tyle mleka i śmietany ile uznamy za słuszne. Najważniejsze jest to, żeby gzik nie był zbyt ciekły.

Kiedy nasz gzik jest już gotowy, posypujemy go posiekanym szczypiorkiem i cebulą, a na koniec polewamy odrobiną oleju lnianego. Na talerz wykładamy również wczesne ziemniaki. Oczywiście należy ugotować je w mundurkach. Panie z Koła Gospodyń polecają użycie parownika, jednak równie dobrze sprawdzi się ten patent.

Tak przygotowany wiosenny specjał rodem z Wielkopolski zasmakuje każdemu. Gospodynie polecają podawać do pyr z gzikiem kawę zbożową. Koniecznie wypróbuj także przepis na młode ziemniaki jak z ogniska.

Pyry z gzikiem rodem z Wielkopolski