Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Zaczynam pić ten napar już we wrześniu. Dzięki niemu jesienne infekcje mi nie straszne, a to nie koniec jego zalet

Zaczynam pić ten napar już we wrześniu. Dzięki niemu jesienne infekcje mi nie straszne, a to nie koniec jego zalet

Napar z imbiru
Screen z filmu na kanale YouTube Tomek Lach

Moc naturalnych naparów znana jest od dawna. Wiele z nich nie tylko przyjemnie smakuje, ale też wykazuje niezwykłe właściwości zdrowotne. Znamy taki, po który warto sięgnąć  już z początkiem jesieni i nie martwic się chorobami. Przygotowanie jest bardzo proste.
 

Herbata z imbiru ma wiele zalet

Imbir jest jednym z moich ulubionych produktów. Kocham jego smak, który fantastycznie pasuje nie tylko do orientalnych dań, ale też do prostego i świetnie rozgrzewającego naparu. Gorącym i ostrym w odbiorze napojem raczę się nawet w lecie, a z nastaniem września sięgam po niego już niemal codziennie.

Dlaczego? Bo świetnie buduje odporność i zawiera substancje, które skutecznie zwalczają drobnoustroje. Nie straszne mi więc żadne przeziębienie. Co więcej, wypicie herbatki z imbiru pomaga przy mdłościach i niestrawności. Napar jest wiec bezcenny po sycącym posiłku ze strączkami lub w podróży, gdy dopada mnie choroba lokomocyjna.

Picie naparu z imbiru dobrze wpływa na układ pokarmowy. Równocześnie działa wspomagająco na proces odchudzania. Z jednej rośliny możemy osiągnąć wiele rozmaitych korzyści. Przygotowanie napoju to tylko kilka chwil.

Ścieranie imbiru.jpg
Screen z filmu na kanale YouTube Tomek Lach
Ta surówka króluje w mojej kuchni od końca wakacji. Rodzina za nią przepada, podstawą jest sezonowe warzywo

Pyszny napar z imbiru na wzmocnienie

Do sporządzenia smacznej mikstury wpływającej pozytywnie na cały organizm nie potrzeba wiele. Lubię przyrządzać ją najprościej, czyli zalać imbir wrzątkiem i po ostudzeniu chłodną wodą uzupełnić sokiem z cytryny.

Całość jest jednak dość wyrazista w smaku i kwaśna, co nie każdemu będzie odpowiadało. Polecam więc dodać jeszcze syrop klonowy lub miód, a także — jeśli je macie pod ręką — plastry pomarańczy i przyprawy korzenne

Składniki na 1 porcję naparu z imbiru:

  • 200 ml wrzątku
  • 4-5 cm korzenia imbiru
  • pół cytryny
  • 1-2 plastry pomarańczy (opcjonalnie)
  • 1-2 łyżeczki miodu lub syropu klonowego
  • 2-3 goździki (opcjonalnie)
  • szczypta kardamonu (opcjonalnie)
  • chłodna woda wedle uznania

Kilka produktów w prosty sposób przekształcicie w herbatę, która znacznie ułatwi wam zdrowe przejście przez sezon jesienno-zimowy. Sprawdźcie, jak proste jest jej przygotowanie.

Jak zrobić herbatę z imbiru?

Zaczynam od obrania korzenia imbiru i starcia go na tarce o drobnych oczkach. Można go również przecisnąć przez praskę. Rozdrobniony produkt umieszczam w sitku do herbaty wraz z goździkami i kardamonem, jeśli ich używam. Zawieszam je nad kubkiem o pojemności 300 ml.

Zalewam wrzątkiem, przykrywam i pozostawiam na 10 minut. Po tym czasie wyjmuję sitko i wlewam odrobinę chłodnej wody oraz sok wciśnięty z cytryny. Dodaje też miód lub syrop klonowy. Gdy mam ochotę, wrzucam obrane ze skórki kawałki pomarańczy.

Jak podać napar z imbiru?

Herbatkę pijemy od razu — na ciepło przyjemnie rozgrzewa i poprawia stan gardła. W upalne dni można też wersję na zimno — wtedy trzeba napar wystudzić i schłodzić go kostkami lodu. Polecamy jednak wersję gorącą — lepiej ugasi pragnienie.

Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na herbaty. Oprócz imbiru możecie wykorzystać inne przyprawy z kuchennej szafki. Sprawdźcie jak zrobić herbatę z liścia laurowego. Być może skusi was także miętowy napar z cytryną.

Napar z imbiru jest znakomity.jpg
Screen z filmu na kanale YouTube Tomek Lach