Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Żaden piekarnik, lodówka i suszarka. Ten sposób suszenia grzybów jest jeszcze lepszy i darmowy

Żaden piekarnik, lodówka i suszarka. Ten sposób suszenia grzybów jest jeszcze lepszy i darmowy

Suszenie grzybów
canva/AnnaDudek

Suszenie grzybów przy obfitych zbiorach jest wręcz konieczne. Nierzadko potrafi też pochłonąć sporo pieniędzy. Jeden sposób na zabezpieczenie skarbów lasu, który nie zrujnuje naszego portfela. Wyjaśniamy, na czym polega.
 

Suszenie grzybów wymaga czasu

Grzyby zawierają sporo wody. To właśnie dlatego podczas przyrządzania tak znacznie zmniejszają swoją objętość. Oczekiwanie, że uwolnienie nadmiaru płynu będzie sprawne, wymusza na nas stosowanie odpowiednich sprzętów.

Suszarka do warzyw i owoców, piekarnik, lodówka — opcji jest wiele. O wiele tańsze, a także pozbawione ryzyka nadmiernego osuszenia będzie zastosowanie metody znanej naszym babciom. Na czym ona polega? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Suszenie grzybów na tacy.jpg
canva/vovol
Polacy go pomijają, a jest bogaty w potas i wapń. Polecają go nawet dietetycy

Suszenie grzybów na słońcu jest proste

Dawna metoda zabezpieczania produktu ma wiele zalet. Oprócz niskiej ceny — bo płacimy tylko czasem — jest też skuteczna. Grzyby są od siebie oddzielone na naprężonej nitce i wystawione na dość wysoką temperaturę. Wilgoć będzie zatem uchodzić sprawnie.

Nie ma też mowy o przesuszeniu czy spaleniu. Zostawiamy grzyby na taki czas, jaki jest potrzebny, by zaczęły być twardawe, ale też uginały się jeszcze delikatnie pod naciskiem palca. Jedyną wadą metody jest tak naprawdę jej niesprawdzalność w przypadku słabej pogody.

Przygotowanie skarbów lasu może wydać się mozolne — trzeba bowiem oczyścić je bez użycia wody z wszelkich zanieczyszczeń, pokroić, nawlec na nitki i umieścić w takim miejscu, w którym będą wystawione na działanie słońca — ale warto spróbować. Nie zapomnijcie tylko o zabezpieczeniu ich przed owadami przy pomocy gazy.

Jak wykorzystać suszone grzyby?

Skarby lasu w tej odsłonie spokojnie przetrwają do zimy, a nawet i dłużej. Przydadzą się więc m.in. podczas przygotowywania świątecznych potraw, rozgrzewających gulaszy, bulionów lub sosów.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy, które pozwolą wam wykorzystać suszone grzyby. Sprawdźcie koniecznie recepturę na wyborny bigos myśliwski. Być może skuszą was też pierogi z kapustą i grzybami.

Suszone grzyby w słoiku.jpg
canva/Madzia7

Źródło: beszamel.se