Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Nakłuj śliwki igłą i wsadź do słoików. Złapiesz się za głowę, gdy zobaczysz co z tego wyjdzie
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 21.09.2023 12:32

Nakłuj śliwki igłą i wsadź do słoików. Złapiesz się za głowę, gdy zobaczysz co z tego wyjdzie

kompot śliwkowy
YouTube/@kuhinjatanja

Śliwki są jednymi z najbardziej lubianych owoców sezonowych w Polsce. Warto z nich korzystać, bo sezon na te smaczne i zdrowe owoce trwa do końca października. Czy wiesz, co się stanie, gdy nakłujesz śliwki igłą i zamkniesz w słoiku? Sprawdź i ciesz się smakiem pysznych owoców. 

Śliwki, czyli pyszne i zdrowe

Śliwki to owoce, które kojarzą nam się ze schyłkiem lata i początkiem jesieni. Właśnie teraz są najsmaczniejsze, dlatego warto włączyć je do naszego jadłospisu. Ze śliwek można robić powidła, marynować je, albo przygotowywać z nich knedle. Jednak polecamy niecodzienny sposób na te smaczne i zdrowe owoce.

Czy wiesz, co się stanie, gdy śliwki nakłujesz igłą, potem zamkniesz w słoikach? Powstanie smaczny i bardzo zdrowy kompot. Jego smak polubi cała rodzina. Polecamy wyjątkowy patent na śliwki.

kompot
 YouTube/@kuhinjatanja
Nie ma lepszej zupy na odchudzanie. Smakuje obłędnie i zrobisz ją w 30 minut

Jak zrobić kompot ze śliwek przy pomocy igły?

Składniki:

  • 2 kg śliwek
  • woda 
  • 1 łyżka cukru na słoik

Śliwki myjemy i pozbywamy się ogonków. Potrzebujemy czystej igły do szycia. Igłą nakłuwamy każdą ze śliwek kilka razy w różnych miejscach. Ponakłuwane śliwki wkładamy do wyparzonych słoików.

Słoiki wypełniamy owocami, wsypujemy do każdego słoika łyżkę cukru. Następnie słoiki napełniamy zimną wodą w całości. Zakręcamy i na spód garnka wkładamy bawełnianą ściereczkę. Zalewamy zimną wodą do wysokości przykrywek. 

Pasteryzacja, czyli zrób śliwkowy kompot

Słoiki gotujemy 40 minut. Gd się zagotują, możemy trochę zmniejszyć gaz. Słoiki z kompotem przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu. Warto pamiętać, żeby do kompotu wybierać tylko wyjątkowo dorodne i zdrowe śliwki. Owoce nie mogą być uszkodzone, nadgnite, bo kompot nie będzie zdatny do spożycia.

Sposób z igłą na przygotowanie kompotu śliwkowego jest prosty i nie wymaga dużego nakładu pracy. Dzięki nakłuciom owoce puszczą sok, którym możemy się cieszyć jesienią i zimą. Warto przygotować w ten sposób pyszny i zdrowy kompot śliwkowy. Pisaliśmy o pysznych knedlach ze śliwkami od Tomasza Strzelczyka.  Podawaliśmy też przepis na śliwki pod kruszonką. 

kompot
Canva/letty17