Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Polacy go pomijają, a jest bogaty w potas i wapń. Polecają go nawet dietetycy

Polacy go pomijają, a jest bogaty w potas i wapń. Polecają go nawet dietetycy

Rosół na kościach
canva/Изображения пользователя Ahanov Michael

Rosół często pojawia się na naszym stole. Rzadko kiedy jednak stawiamy na przygotowanie go na kościach. Taka zupa nie tylko jest dość tania, ale też bardzo zdrowa. Niejeden dietetyk ją poleci.
 

Przygotuj rosół na kościach

Rosół na kościach zawiera sporo kolagenu i elastyny, co sprawia, że ma korzystny wpływ na nasz układ kostny, skórę oraz paznokcie. Obfituje też w magnez, potas, fosfor i wapń, które wspomagają też układ nerwowy i krwionośny. Wpływają również na dobrą kondycję mięśni.

Nazywany niekiedy właśnie kolagenowym wywar usprawni także trawienie, gdyż stanowi źródło odpowiedzialnych za wydzielanie kwasu żołądkowego aminokwasów proliny i glicyny. Jak przygotować tę dobroczynną zupę? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Rosół na kościach jest zdrowy.jpg
canva/Изображения пользователя Ahanov Michael 
Ciasto Wenus smakuje jak marzenie, a robi się dosłownie w kilka chwil. Ten przepis to hit

Przepis na rosół na kościach

Do zrobienia zupy potrzebować będziecie pół kilograma kości na każdy litr wody. Przyda się także bulion warzywny, który nada jej bogatszego smaku. Ponieważ gotowanie jest naprawdę długie, polecamy przygotować większą ilość.

Składniki:

  • 4 litry wody
  • 2 kg kości z kurczaka, wieprzowych lub wołowych
  • bulion warzywny wedle smaku
  • 30 ml jabłkowego octu
  • sól i pieprz w ilości do smaku

Poza wymienionymi wyżej składnikami, potrzebujemy jeszcze dużego garnka oraz sporo czasu. Warto jednak spróbować. Zupa w mig postawi was na nogi podczas choroby i poprawi samopoczucie. 

Jak zrobić rosół na kościach? Trzeba być cierpliwym

Przygotowanie dobroczynnej zupy nie jest skomplikowane. Zaczynamy od włożenia kości do garnka i zalania ich wodą oraz octem — on pomoże „wyciągnąć” z kości to, co najlepsze. Teraz całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 24 godziny

Możemy gotować rosół etapami, za każdym razem mierząc czas od momentu, gdy zawartość garnka zawrze. Na 2-3 godziny przed końcem przyrządzania wlewamy bulion warzywny. Doprawiamy solą i pieprzem.

Jak podać rosół na kościach?

Zupę serwujemy tak samo, jak „zwykły” rosół, czyli z makaronem lub ziemniakami. Polecamy pyszną domową krajankę. Koniecznie dodajcie też świeżą natkę pietruszki lub przyprawę z lubczyku.

Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na rosół. Sprawdźcie koniecznie jak zrobić wersję bezmięsną, która też jest smaczna i esencjonalna. Być może skusi was też idealny na specjalne okazje rosół królewski.

Bogaty rosół na kościach.jpg
canva/Polina Shurygina

Źródło: motywatordietetyczny, portal.abczdrowie