Żadne smażenie, żaden piekarnik. Ten sposób na wątróbkę drobiową jest 100 razy lepszy
Oto doskonały, szybki przepis na niedrogą mięsną przekąskę. Wykorzystuje ona chyba najbardziej popularny rodzaj podrobów: wątróbkę drobiową. Kosztuje grosze, przygotowanie trwa chwilę, a efekt – palce lizać.
Wątróbka drobiowa w zapiekance
Wątróbka to doskonały i wszechstronny produkt, który często niszczymy monotonią. Przyrządzamy ją zazwyczaj w jeden tylko sposób: namaczamy w mleku , żeby ją rozmiękczyć. Po takim potraktowaniu smażymy z jajkiem i cebulką i zajadamy z chlebem i pietruszkową posypką.
Jasne, w tym sposobie nie ma nic złego. Właśnie tą prostotą, doskonałym smakiem i niezwykłym bogactwem mikroelementów wątróbka podbiła nasze serca. Okazuje się jednak, że poza tak podaną prostą przekąską może odnaleźć się w znacznie większej liczbie potraw, nie tylko w pasztecie. Oto jedna z takich potraw: jednogarnkowy omlet.
Wątróbka z patelni
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z podobnego pokazanego na kanale Cookrate Polska. Nasze metody różnią się głównie przyprawami. Warto eksperymentować z dodatkami .
Składniki
- 600 g wątróbki drobiowej
- 3 jajka
- 1 cebula
- 1 duża marchewka
- 1 czerwona papryka
- 1 czubata łyżka mąki
- 40 g tartej mozzarelli na pizzę
- 1 mały pęczek natki pietruszki
- Sól, pieprz, słodka papryka, suszony czosnek, rozmaryn
Zapiekana wątróbka
Wątróbkę wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy przez ok. 5 minut. Możemy do tego użyć głębokiej patelni, w której będziemy później zapiekać potrawę. Wątróbkę po podgotowaniu wyjmujemy na talerz, studzimy i kroimy w drobne kawałki .
Na patelni rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy poszatkowaną cebulę, a kiedy się zeszkli, dodajemy marchewkę startą na tarce o grubych okach. Kiedy marchew zacznie robić się miękka, dodajemy jeszcze paprykę. Całość dusimy jeszcze chwilę i przekładamy do miski .
Wątróbkę solimy i przyprawiamy według uznania, a następnie zasypujemy mąką. W misce roztrzepujemy jajka, dodajemy je do uduszonych warzyw, a całość łączymy z wątróbką. Dodajemy część posiekanej pietruszki, dokładnie mieszamy i umieszczamy z powrotem na patelni.
Potrawę wyrównujemy i lekko dociskamy i gotujemy pod przykryciem przez ok. 15-20 minut . Pod koniec gotowania posypujemy startym żółtym serem i trzymamy na palniku, póki ser się nie rozpuści. Taki omlet wątróbkowy podajemy np. z sosem.
Wypróbuj też przepisy na szybki sos chrzanowy i faszerowane jajka według Tomasza Strzelczyka .