Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Zamiast przepłacać za chemię, myję kuchenkę tą pastą. Sposób mam jeszcze po babci, zawsze działa
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 21.06.2024 07:00

Zamiast przepłacać za chemię, myję kuchenkę tą pastą. Sposób mam jeszcze po babci, zawsze działa

brudna kuchenka
Fot. Canva/Travelarium

Jak wyczyścić kuchenkę? To pytanie zwykle pojawia się, gdy załamujemy ręce w kuchni. Tłuste ślady i zabrudzenia trudne do usunięcia bywają kuchenną zmorą. Jednak można skutecznie umyć kuchenkę dzięki tej paście. Sposób babci jest wart polecenia, bo zawsze działa.

Zabrudzenia, których zdołasz się pozbyć

Gotowanie i pieczenie mięs oraz ciast zapewnia pyszne efekty na talerzu, ale jednocześnie brudzi kuchenkę. Czasem zabrudzenia są tak uciążliwe, że nie łatwo je usunąć. Dodatkowo taki brud jest siedliskiem bakterii, dlatego warto regularnie dbać o czystość kuchenki. Jednak jak wyczyścić kuchenkę?

Bywa, że popularne środki chemiczne nie dają sobie rady. Wówczas warto skorzystać z babcinego sposobu, który doskonale radzi sobie z przypalonym tłuszczem. Właśnie tak robię i z łatwością doprowadzam kuchenkę do ładu. Najlepiej czyścić ją regularnie i dbać o sprzęt w kuchni

kuchenka
Fot. Canva/xefstock
Pokrój, wymieszaj i podaj do dań z grilla. 1 dodatek z pewnością zaskoczy gości

Jak wyczyścić kuchenkę?

Jeśli nasza kuchenka jest zabrudzona przypalonym tłuszczem, to sprawdzi się tu pasta, którą zawsze stosowała moja babcia w kuchni. Robiła ją z sody oczyszczonej i ciepłej wody. Tak przygotowaną pastę smarujemy zabrudzoną powierzchnię i zostawiamy na kilkadziesiąt minut. Im zabrudzenia są bardziej uporczywe, tym pasta musi pozostać dłużej.

Potem trzeba kuchenkę wyczyścić przy pomocy gąbki i wytrzeć ręcznikiem papierowym. Jednak musisz pamiętać o jednym. Jeśli masz kuchenkę ze stali szlachetnej, to niestety możesz zarysować jej powierzchnię. Dlatego czyść ją bardzo delikatnie lub wybierz inną metodę pozbycia się zabrudzeń.

Co z brudnym rusztem?

Wiele kłopotów sprawia czyszczenie rusztu. To jeden z najtrudniejszych elementów podczas czyszczenia kuchenki. Musisz koniecznie pamiętać o kilku zasadach, które też zapewnią ci bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do czyszczenia rusztu, upewnij się, że jest on wystudzony.

 Na blacie kuchennym rozłóż ścierkę lub folię i spryskaj ruszt przygotowanym preparatem z sody oczyszczonej. Preparat pozostaw na 20 minut, by rozpuścił tłuszcz. Potem wyczyść jego powierzchnię gąbką. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo uporczywe, użyj druciaka. Pisaliśmy o tym, jak w naturalny sposób zagęścić dżem. Podawaliśmy przepis Tomasza Strzelczyka na ogórki w zalewie. 

piekarnik
Fot. Canva/HappyNati

Źródło: neonet.pl