Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Zapomnij o kurczaku i wołowinie. Na Śląsku rosół robi się z innego mięsa, jego zalety powalają
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 17.06.2023 10:17

Zapomnij o kurczaku i wołowinie. Na Śląsku rosół robi się z innego mięsa, jego zalety powalają

niezwykłe mięso na rosół
Canva / vinicef

Śląska kuchnia stanowi prawdziwe bogactwo smaków i aromatów. Na niemal każdą potrawę ma swój własny sposób. Nawet rosół przygotowywany jest tam inaczej, niż w pozostałych częściach kraju. Tradycyjny wywar przyrządzany jest na mięsie z gołębi.

Śląski rosół zachwyca smakiem i aromatem

Rosół na kurze i wołowinie może się schować. Jego śląski odpowiednik na gołębiach to prawdziwa uczta. Wywar ma delikatny, lekko słodkawy smak, zaś samo mięso jest miękkie i soczyste. Danie jest bardziej stonowane i wyważone w smaku, niż lepiej znane nam klasyczne rosoły.

Rosół na gołębiach ma na Śląsku bogatą historię. Hodowla tych ptaków zaczęła się na równi z gwałtownym rozwojem górnictwa. Obcowanie z gołębiami było dla górników sposobem wytchnienia po ciężkiej, całodziennej pracy pod ziemią. Dodatkowo ptaki stanowiły pyszne źródło pożywienia.

Moczenie w mleku i cebuli to nie wszystko. Kucharz pokazał, jak schabowe robią zawodowcy

Przepis na rosół na gołębiach

Składniki:

  • 2 tuszki z gołębia
  • 5-6 l wody
  • 2 średnie marchewki
  • 1 korzeń pietruszki
  • 1 niewielki por
  • 1 cebula
  • sól i pieprz do smaku
  • lubczyk
  • 1 pęczek natki pietruszki

Jak przyrządzić tradycyjny śląski rosół na gołębiach?

Tuszki na rosół opłucz pod kranem. Następnie przełóż je do garnka i zalej wodą. Marchewkę razem  pietruszką obierz i dodaj do mięsa. Dołóż też pora, opaloną nad kuchenką cebulkę oraz lubczyk.

Składniki na rosół dopraw solą, dorzuć pęczek natki pietruszki. Wstaw do gotowania, a kiedy na powierzchni pojawi się szara piana- usuń ją. Całość trzymaj na niewielkiej mocy palnika przez ok. 40-50 minut, aż mięso dobrze się ugotuje

Kiedy gołębie zrobią się miękkie, a rosół esencjonalny, wyłącz pod nim gaz. Dodatkowo dopraw go do smaku pieprzem i w razie konieczności także solą. Całość odcedź, pozostawiając w wywarze obrane z kości mięso oraz pokrojoną marchewkę. Podawaj z ugotowanym osobno makaronem. Ten dodatek do rosołu może niektórych zaszokować. Magda Gessler lata temu zrezygnowała z rosołowego kurczaka na rzecz innego mięsa.

rosół z gołębia.png
Canva / peredniankina