Zdumiewa, w czym marynował kotlety schabowe. Gdy spojrzał jak się smaży, już wiedział jaki będzie efekt
Jasiek Kuroń zna się na kotletach schabowych. Kucharz marynuje mięso przed przyrządzeniem, by wydobyć z nich maksimum smaku. Użyte produkty niejednego zaskoczą. Wiemy, co trafiło do mieszanki.
Pyszne kotlety schabowe z marynaty
Kotlety schabowe pojawiają się od czasu do czasu chyba w każdym domu. Wiele osób jednak zmaga się z poprawnym ich przygotowaniem. Nie od dziś wiadomo, że marynowanie mięsa może sprawić, że po usmażeniu będzie pyszne i kruche. Czego jednak użyć?
Jasiek Kuroń postanowił to swoim odbiorcom ułatwić i pokazał, jakie produkty wykorzystuje do wstępnej obróbki wieprzowiny. Sprawdziliśmy jego przepis i zdecydowanie go polecamy. Szczegóły znajdziecie w dalszej części materiału.
Przepis na kotlety schabowe Jaśka Kuronia
Tradycyjne danie nie wyjdzie zbyt smaczne, gdy pominiemy etap marynowania. Kuroń wie o tym doskonale i właśnie dlatego stawia na sprawdzoną mieszankę mleka, cebuli i kilku przypraw. Nie zapomina też o właściwym panierowaniu. Zerknijcie, co przygotować i koniecznie spróbujcie.
Składniki na kotlety schabowe:
- 400-500 g schabu
- 2-3 duże jajka
- mąka pszenna
- bułka tarta
- olej rzepakowy do smażenia
Składniki na marynatę:
- 500 ml mleka
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1,5 łyżki majeranku
- 1/3 łyżeczki pieprzu
- 1 płaska łyżeczka soli
Składników wielu, jak widać, nie potrzeba, ale każdy z nich pełni istotną funkcję w uzyskaniu zachwycającego efektu. Jak dokładnie je wykorzystać? Wyjaśniamy w zamieszczonej poniżej instrukcji.
Jak zrobić dobre kotlety schabowe? Jasiek Kuroń podał przepis
Przygotowanie dania niczym od szefa kuchni zaczynam od pokrojenia schabu w plastry o grubość około 7 mm i rozbicia ich. W dużej misce umieszczam składniki na marynatę, czyli mleko, przyprawy, pokrojona w piórka cebulę oraz czosnek w plasterkach.
W mieszance zanurzam wszystkie kawałki mięsa, a następnie przykrywam naczynie i wstawiam je do lodówki na minimum 3 godziny. Kuroń przestrzega tutaj, by nie przedłużać marynowania w nieskończoność - 12 godzin to maksymalny czas, w którym jest to bezpieczne.
Gdy już wyjmę kotlety schabowe z aromatycznej zalewy, przystępuję do panierowania. Obtaczam mięso w mące pszennej, jajku roztrzepanym z odrobiną soli i pieprzu oraz w bułce tartej.
Kucharz wyjawia, że choć tradycyjnie smaży się to danie na smalcu, on często wybiera olej rzepakowy. Ja też przyrządziłam danie na sporej ilości tego tłuszczu.
Na patelnię, na której rumieniłam mięso, wlałam tyle produktu, by uzyskać centymetrową warstwę. Samo smażenie trwało od 3 do 5 minut na stronę. Po jego zakończeniu osuszałam kotlety schabowe z nadmiaru oleju ręcznikami papierowymi.
Jak podawać kotlety schabowe?
Danie zawsze dobrze smakuje z ziemniakami z wody i surówką. Możecie wybrać swoje ulubione kompozycje. Ja jedynie polecam korzystać z sezonowych składników i zimą np. stawiać na kiszonki, a latem na świeże pomidory czy cukinię.
Na naszej stronie znajdziecie więcej przepisów na kotlety schabowe. Sprawdźcie jak przyrządzić je z udziałem popularnego napoju gazowego . Być może zainteresuje was pomysł upieczenia kotletów schabowych z dodatkami .
Źródło: IG/jasiek_kuron_gotuje