Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kiedy należy obierać warzywa i owoce? Wyjaśniamy

Kiedy należy obierać warzywa i owoce? Wyjaśniamy

Kiedy należy obierać warzywa i owoce?
canva/fotokris

Obieranie warzyw i owoców jest popularną praktyką. Ale czy zawsze jest konieczne? Nie wszystkie produkty świeże trzeba obierać. Są takie, których zjedzenie ze skórką będzie o wiele korzystniejsze. Wyjaśniamy, kiedy z jej usuwania warto zrezygnować.

Obieranie warzyw i owoców dla niektórych jest oczywiste. Uważają je bowiem za technikę zadbania o czystość produktu. Tymczasem podczas samego procesu z łatwością można przenieść zanieczyszczenia ze skórki na warzywo czy owoc przy pomocy dłoni. Skoro sposób bywa zawodny, to czy jest w ogóle konieczny?

Czy obierać warzywo lub owoc?

Skórkę zawsze usuwamy wtedy, gdy jest niejadalna lub niesmaczna. Od tej reguły nie ma wyjątków. Niejadalne będą skórki cebuli, czosnku, buraka czy kalarepy. Uważać też należy na cytrusy — większość z nich ma niejadalną otoczkę. Czasami stosuje się ją w wypiekach, lecz jest przedtem starannie czyszczona.

Warto również obrać białe szparagi dynię czy selera, które z zewnątrz niestety są zbyt twarde. Nie ma już natomiast konieczności, by usuwać skórkę warzyw wchodzących w skład włoszczyzny, zwłaszcza z młodych marchewek. Te produkty wystarczy tylko solidnie wyszorować przed spożyciem. Zwłaszcza jeśli planujemy ich gotowanie.

Podobnie będzie w przypadku ziemniaków czy batatów. Skórki nie musimy też usuwać z ogórków, bakłażana, cukinii czy pomidorów. Ich dokładne umycie w zupełności wystarczy. W procesie tym wyeliminujemy wszystkie drobnoustroje i zanieczyszczenia znacznie skuteczniej niż gdybyśmy próbowali po prostu je obierać.

Jedzenie warzyw i owoców w skórce jest korzystniejsze

Jeżeli możemy, jedzmy owoce i warzywa ze skórką. W niej samej i bezpośrednio pod znajdziemy najwięcej cennych składników odżywczych. Obierając produkty, zwłaszcza zbyt grubo, możemy bezpowrotnie utracić witaminy i błonnik, który ma niebagatelne znaczenie dla regulacji procesów trawienia.

Pamiętajmy tylko o bardzo dokładnym myciu surowych produktów przed spożyciem. Poprawna dwustopniowa technika polega na zanurzanie ich w ciepłej wodzie, najpierw z kwaskiem cytrynowym, a potem z sodą oczyszczoną. Po opłukaniu będą już czyste.

O tym, jak podejść do spożywania warzyw i owoców pisaliśmy jeszcze m.in. w tym artykule, z którego dowiecie się jakich warzyw nie można spożywać na surowo. W innych materiałach natomiast zdradzaliśmy skuteczną metodę mycia sezonowych owoców malin i truskawek.

Skórkę obieramy tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne
Skórkę obieramy tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne

Źródło zdjęcia: canva/monticelllo

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: apetytnapolskie