Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Mistrzowski przepis na leczo od Koła Gospodyń Wiejskich. Nawet Gessler nie ma lepszego
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 01.06.2023 22:35

Mistrzowski przepis na leczo od Koła Gospodyń Wiejskich. Nawet Gessler nie ma lepszego

leczo
Canva

Leczo jest wyrazistą i aromatyczną potrawą, która oparta jest na kiełbasie, warzywach i przyprawach. Danie wywodzi się z Węgier. Jednak w wielu krajach europejskich można zjeść potrawy inspirowane tym węgierskim daniem. Również Koło Gospodyń Wiejskich z Konaszówki w Małopolsce serwuje wyjątkowe leczo.

Leczo- dobry pomysł na smaczny obiad

Leczo można przyrządzać z kiełbasą, ale w wersji wegetariańskiej. Każdy w tym daniu rodem z Węgier znajdzie coś, co mu zasmakuje. Leczo wywodzi się z północnej części Węgier. Początkowo to wyraziste danie było dostępne tylko dla szlachty. Wszystko dlatego, że papryka i pomidory były wyjątkowym rarytasem, którego niższe warstwy społeczne mogły się tylko obejść.

Klasyczne węgierskie leczo jest dodatkiem do dań mięsnych. Sam gulasz jest wegetariański. Oparty był głównie na sosie z pomidorów i sproszkowanej papryce. Potem zaczęto dodać do niego kiełbasę paprykową. My polecamy przepis pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Konaszówce, w Małopolsce. W przepisie kiełbasa pełni ważną rolę. Wypróbujcie ten mistrzowski przepis na leczo.

Poszli do restauracji w Krakowie. Cena wody odbiera mowę, tylko dla bogaczy

Jak przygotować mistrzowski przepis na leczo?

Składniki:

  • 3 cebule
  • 2 papryki czerwone
  • 1 papryka zielona
  • 1 papryka żółta
  • olej lub oliwa do smażenia
  • ½ kg kiełbasy
  • 60 dag pomidorów krojonych bez skórki
  • łyżka koncentratu pomidorowego
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki pikantnego keczupu
  • łyżka czerwonej słodkiej papryki
  • sól i pieprz do smaku

Cebulę kroimy i podsmażamy lekko na oleju, z papryki wycinamy gniazda i kroimy na niezbyt cienkie paski, wrzucamy do garnka o grubym dnie, dolewamy trochę wody i dusimy pod przykryciem. Cebulę dodajemy do papryki i dalej dusimy, cebulę kroimy, podsmażamy i dodajemy do garnka. 

Wszystko dusimy aż papryka zupełnie zmięknie, czyli 20 minut. Pomidory obieramy ze skórki i kroimy na cząstki. Dodajemy do garnka, razem z keczupem i koncentratem pomidorowym. Doprawiamy czosnkiem i papryką w proszku. Dusimy jeszcze przez 10 minut, doprawiamy solą i pieprzem. 

Duśmy powoli- w tym tkwi sekret smaku

Ważne jest, by leczo gotować powoli na małym ogniu. Wówczas danie bardzo zyska na smaku. Jak podkreślają panie z Koła Gospodyń Wiejskich, leczo jest najlepsze, gdy go odgrzewamy. 

Do tego leczo jest bogate w witaminy A, E i B6.  Zawiera też fosfor, potas i żelazo. Warto skorzystać z przepisu na to aromatyczne danie i cieszyć się jego pysznym smakiem. Potrawa jest bardzo pożywna i rozgrzewająca. Pisaliśmy też o przepisie na delikatne leczo. Radziliśmy też jak doprawić leczo. 

leczo

Źródło: gazetakrakowska.pl