Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Ten przepis na naleśniki dostałam od mamy. Robi się je z jednego taniego składnika

Ten przepis na naleśniki dostałam od mamy. Robi się je z jednego taniego składnika

Naleśniki gryczane
canva/oksanashyriaievaphotos

Naleśniki są znakomitym daniem. Ponieważ można je przygotować na wiele sposobów, chyba nie ma szans, by mojej rodzinie się znudziły. Ostatnio znalazłam patent na przysmak robiony z zaledwie jednego produktu. Koszt był niewielki, a smak nieziemski. Warto spróbować.

Naleśniki zrobisz bez nabiału i mąki

Mleko i jajka występują w niemal każdym przepisie na naleśniki. Część osób korzysta jeszcze z wody, ale kurzy nabiał bardzo rzadko jest zastępowany lub pomijany. W recepturze, na którą natknęłam się ostatnio, nie było żadnego z tych składników.

Na liście nie znalazłam też mąki, która mi osobiście wydawała się niezbędna. Nawet gdy robiłam naleśniki na aquafabie, musiałam jej dodać. Okazuje się, że do ciasta na rarytas można podejść jeszcze inaczej i użyć tylko jednego ziarna. Jakiego? Wyjaśniam w dalszej części artykułu.

Jeden składnik na naleśniki.jpg
canva/GloriaOlsy
Uwielbiany kucharz pokazał jak robi surówkę z kapusty na zimę. Idealnie pasuje do schabowych

Przepis na wybitne naleśniki gryczane

Proste i smaczne naleśniki nie wymagają mąki. Wystarczy kasza gryczana niepalona, która jest zdrowa, bezglutenowa i tania. Zalana wodą i zblendowana będzie stanowiła ciasto na nasz rarytas.

Składniki na 7-8 sztuk:

  • 250 g niepalonej kaszy gryczanej
  • 500 ml wody w temperaturze pokojowej
  • olej rzepakowy do smażenia
  • szczypta soli

Oprócz kaszy gryczanej w tych naleśnikach używamy tylko podstawowych produktów. Koszt dania jest naprawdę niski, a wcale nie ujmuje im to smaku. Sprawdźcie jak łatwo jest zrobić taki przysmak, czytając zamieszczoną poniżej instrukcję.

ZOBACZ: Z tą zupą jesienią nie mam nawet kataru. Sekret tkwi w kilku dodatkach

Jak zrobić naleśniki gryczane? Są tanie i proste

Zaczynam od wsypania kaszy do wysokiego naczynia i zalania jej wodą. Teraz mam dwie opcje. Mogę pozostawić kaszę w wodzie na kilka godzin, by nieco zmiękła lub od razu ją zblendować.

Gdy już uzyskam gładką masę, przystępuję do smażenia. Patelnię dokładnie smaruję cienką warstwą oleju i dobrze ją rozgrzewam. Masa na naleśniki gryczane jest dość lepka, więc wykładanie jej wymaga użycia łyżki i starannego rozprowadzenia ciasta po powierzchni naczynia.

Dalej już postępujemy jak w przypadku klasycznych naleśników. Gdy jedna strona się zrumieni, obracamy i smażymy z drugiej. Cały czas korzystamy ze średniej mocy palnika, by nie przypalić dania. Gotowe sztuki odkładamy na talerz.

Jak podawać naleśniki gryczane?

Naleśniki z kaszy są grubsze niż tradycyjne. Nie dodaliśmy też do nich cukru, więc idealnym dodatkiem będą proste farsze wytrawne takie jak szpinak z serem feta czy ziemniaki z twarogiem i cebulką.

Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na naleśniki. Szczególnie polecamy słodkie danie z dodatkiem budyniu — z białym serem smakują obłędnie. Być może skusi was też nietuzinkowy przepis na naleśniki z jajkiem sadzonym.

Kasza gryczana idealna do naleśników.jpg
canva/Zoryanchik