Uwielbiany kucharz pokazał jak robi surówkę z kapusty na zimę. Idealnie pasuje do schabowych
Surówka z kapusty czerwonej jest pyszna. Zimą będzie stanowiła pełen witamin dodatek do niedzielnych obiadów. Przepis pokazany przez jednego z kucharzy jest naprawdę prosty, a efekty nad wyraz przyjemne. Trzeba spróbować.
Surówki warto zamykać w słoikach
Zimą dostęp do świeżych warzyw bywa ograniczony. Warto więc zawczasu przygotować pyszne dodatki do obiadu w formie weków. Dzięki nim w kuchni spędzimy mniej czasu, a przy okazji dostarczymy sobie mnóstwa witamin.
Zamknięte w sezonie warzywa są bogatsze w składniki odżywcze, a ich odpowiednie zabezpieczenie sprawi, że w stanie niemal niezmienionym zjemy je w późniejszym czasie. Piotr Ogiński zaproponował właśnie taki smaczny rarytas z czerwonej kapusty. Postanowiłam skorzystać z niego w tym roku.
Najlepsze mielone jadłam na Górnym Śląsku. Reszta kraju nawet nie zdaje sobie sprawy, co można do nich dodaćPrzepis na surówkę z czerwonej kapusty
Bogate w antocyjany warzywo w towarzystwie jabłka i cebulki smakuje wyśmienicie. Cukier i ocet nie tylko podkręcą smak, ale też sprawią, że wyrób będzie mógł spędzić trochę czasu w spiżarce. Wystarczy zamknąć go na gorąco. Zbierzcie składniki i spróbujcie. Nie pożałujecie.
Składniki:
- 1 większa główka czerwonej kapusty
- 2 większe cebule
- 1 słodkie jabłko
- 80 ml oleju rzepakowego
- 60 ml octu spirytusowego
- 50 g cukru
- 3 liście laurowe
- 3 goździki
- 2 łyżeczki majeranku
- 1 łyżka pieprzu ziołowego
- sól i pieprz w ilości do smaku
ZOBACZ: Z tą zupą jesienią nie mam nawet kataru. Sekret tkwi w kilku dodatkach
Z kapusty czerwonej i kilku podstawowych składników zrobimy naprawdę smaczną surówkę do zimowych obiadów. Zawekowana postoi nawet kilka tygodni. Warto się skusić, bo wykonanie nie jest skomplikowane. Szczegółowo opisałam je w dalszej części artykułu.
Jak zrobić surówkę z czerwonej kapusty na zimę?
Zaczynam pod poszatkowania kapusty i wrzucenia jej do większego garnka. Do warzywa dodaję 2 łyżki soli i mieszam je dłonią, intensywnie ugniatając. Odstawiam na 10-15 minut, by puściło sok. Wylewam go z naczynia. Ogiński przekonuje, że dzięki tym zabiegom smak kapusty będzie delikatniejszy.
Do garnka z kapustą dodaję posiekaną cebulę. Jabłko myję i kroje na ćwiartki. Usuwam gniazda nasienne i ścieram na tarce o większych oczkach tak, aby za każdym razem skórka pozostała mi w dłoni. Wlewam olej oraz ocet. Wrzucam też wszystkie przyprawy i wsypuję cukier.
Mieszam i gotuję na wolnym ogniu przez 15 minut od momentu, gdy zawartość garnka zacznie bulgotać. Gorącą surówkę przekładam do słoików. Do każdego z naczyń wlewam też pół chochelki płynu z garnka. Zakręcam i studzę ustawione do góry dnem. Wyrób można zapasteryzować.
Jak podawać surówkę z kapusty czerwonej?
Rarytas znakomicie pasuje do obiadu z kotletami mielonymi czy schabowym. Można też sięgnąć po niego, gdy na naszym talerzu pojawią się warzywne pulpeciki np. takie z marchewki.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na surówki. Szczególnie polecamy słodką kompozycję z selera i rodzynek. Być może skusi was też prosty patent na surówkę z czerwoną fasolą.
Źródło: YT/Kocham Gotować