Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > 1 błąd i galaretkowiec ląduje w koszu. Tak łatwo go uniknąć

1 błąd i galaretkowiec ląduje w koszu. Tak łatwo go uniknąć

1 błąd i galaretkowiec ląduje w koszu
canva/peredniankina

Galaretkowiec jest prostym i smacznym deserem, którego przygotowanie nie wymaga pieczenia. Konieczne jest jednak staranne przygotowanie. Jeśli do śmietanki dodamy zbyt ciepłą galaretkę, nie uzyskamy pożądanych efektów, a pracę zaczynać trzeba będzie od nowa. Podpowiadamy, jak uniknąć wpadki.

Przyrządzając galaretkowiec, nie możemy się spieszyć. Tylko dobrze wystudzone galaretki i odpowiednio ubita śmietanka połączą się w sposób, który zaowocuje pięknym wizualnie i smakowitym deserem.

Idealny galaretkowiec uzyskamy, mieszając nabiał z tężejącą galaretką

Deser z galaretek jest przysmakiem dla cierpliwych. Odpowiednie wystudzenie składników jest kluczowe. O ile kolorowe sześciany, które stanowią smakowy i dekoracyjny element galaretkowca, możemy zrobić dzień wcześniej i pozostawić na noc w lodówce, porcję, która ma związać śmietankę i barwne dodatki przyrządzić trzeba z dużym wyczuciem.

Konieczne jest dobre rozprowadzenie proszku w gorącej, lecz nie wrzącej wodzie, i powolne studzenie masy. Jeśli dodamy produkt do zbyt ciepłego płynu, żelatyna w nim zawarta nie spełni swojej funkcji. Z drugiej strony zimny płyn też będzie problemem, bo powstaną nam grudki.

Najgorszym błędem jest jednak łączenie ubitej śmietany z jeszcze ciepłą galaretką. Różnica temperatur spowoduje, że zamiast uzyskać jednolitą masę, dostaniemy twór, w którym pływać będą kawałki nabiału. Galaretka, która jest już chłodna, ale jeszcze pozostaje płynna, jest idealna do miksowania ze śmietanką.

Dobrze ubita śmietanka jest niezbędna do przygotowania galaretkowca

Klasyczny deser łączy w sobie sześciany z owocowych galaretek i gęstą ubitą kremówkę. Do ich połączenia zwykle stosuje się żelatynę lub przezroczyste galaretki. Właściwe ubicie nabiału też wpłynie na ostateczny wygląd deseru.

Proces nie powinien trwać zbyt długo, bo zbyt intensywne miksowanie przyczyni się do powstania grudek. Śmietanka musi też zostać wcześniej dobrze schłodzona. Warto również zadbać o to, by elementy miksera były chłodne. Wtedy ubijanie przebiegnie sprawnie i bez niespodzianek.

Na naszej stronie znajdziecie niejeden niezawodny przepis na galaretkowiec. Spróbujcie wersji na mleku — będzie nieco lżejsza niż bazujący na śmietanie oryginał. Być może też skusi was bardziej elegancka odsłona z biszkoptem. Jej przygotowanie będzie już wymagało pieczenia.

Galaretkowiec skusi niejednego łasucha
canva/kornyeyeva

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: