Smakosze.pl
superzdrowe produkty

Canva / Bill Oxford ; Instagram / @mjackowiak_dietetyk

3 superzdrowe produkty, które mogą Ci zaszkodzić. Dietetyk wyjaśnił powody

25 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Aleksandra Proch

Odczuwasz dyskomfort ze strony swojego układu pokarmowego? Być może spożywasz coś, co potęguje to zjawisko. Niektóre nawet superdzrowe produkty mogą szkodzić wrażliwym osobom. Dietetyk pokazał drugą stronę medalu w temacie ciemnego pieczywa, miodu i brokułów.

Z roku na rok coraz więcej uwagi przykładamy do sposobu naszego odżywiania. Czasem jednak mimo najszczerszych chęci i dbania o jadłospis dokuczają nam wzdęcia, bóle brzucha i uczucie ciężkości. Należy czym prędzej sprawdzić, czy nie spożywamy superzdrowych produktów, które naszemu organizmowi zwyczajnie nie służą. Szczegóły na ten temat zdradził dietetyk Marcin Jackowiak.

gotowanie jaj

Jak gotować jajka, by skorupki nie pękały? 1 produkt rozwiąże problem

CZYTAJ DALEJ

Przed jakimi superzdrowymi produktami przestrzega dietetyk Marcin Jackowiak?

Coraz więcej osób świadomie rezygnuje z białego pszennego pieczywa i sięga po chleb z mąki razowej. Niestety nie dla wszystkich taka zmiana jest korzystna. Na ten superzdrowy produkt uważać powinny między innymi osoby cierpiące na zespół jelita wrażliwego.

Wbrew pozorom razowy pieczywo jest bardziej ciężkostrawne niż jego biały odpowiednik. Spowodowane jest to dużą zawartością nierozpuszczalnego błonnika. Fakt ten może nasilać objawy schorzenia. Zdaniem dietetyka w takim wypadku lepiej pozostać przy pieczywie białym.

Zdrową alternatywą dla pieczywa białego może być pieczywo orkiszowe. Takie wypieki jako jedyne są zalecane przy diecie dla osób borykających się z ZJD. Chleb orkiszowy jest ponadto źródłem białka, witamin A,D i E, cynku, miedzi, selenu, żelaza i wapnia. Dietetyk Marcin Jackowiak zwrócił na to pieczywo szczególną uwagę.

Na jakie jeszcze superzdrowe produkty powinniśmy zdaniem dietetyka uważać?

Słodzenie herbaty miodem od dawna jest uważane za zdrową opcję. Chętnie zastępujemy nim biały cukier. Miód zawiera w sobie jednak dużą dawkę fruktozy. U osób cierpiących na zaburzenia żołądkowo-jelitowe może powodować nasilenie nieprzyjemnych objawów.

Brokuł jest niejako symbolem zdrowego odżywiania. Można przyrządzić go np. na parze lub spożywać nawet na surowo. Nie dla wszystkich jednak warzywo to jest polecane. Dietetyk zwraca uwagę na pewną kwestię.

Jedzenie brokułów może być bardzo nieprzyjemne w skutkach. Zielony superzdrowy produkt zwiększa w naszym organizmie produkcję gazów. U wrażliwszych osób będzie powodował zatem nieprzyjemne wzdęcia. Jeśli zaobserwujesz u siebie takie objawy, lepiej zrezygnuj z brokułów w swojej diecie.

Znamy werdykt dietetyka w kwestii wyboru wędlin w popularnej sieci handlowej. W kwestii systemu nutri-score lepiej zachować szczególną ostrożność.

Canva / Aja Koska

Canva / Aja Koska

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Instagram @mjackowiak_dietetyk

Tagi:

Aleksandra ProchAutor

Redaktorka portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Sardynki okiem dietetyka

Produkty

Więcej białka od śledzi i bez toksyn. Dietetyk przypomniał o jednej z najzdrowszych ryb

Czytaj więcej >
parówki dietetyczka

Produkty

Które parówki są najlepszym wyborem? Dietetyczka nie ma wątpliwości, wskazała konkretne produkty

Czytaj więcej >

Produkty

Czego nie należy wstawiać do lodówki? Polacy popełniają błąd za błędem

Czytaj więcej >
Niższe ceny chleba

Produkty

Chleb będzie w końcu tańszy? Jest nadzieja, decyzja już zapadła

Czytaj więcej >
Co oznacza biała obwódka na pączku?

Produkty

Co oznacza biała obwódka na pączku? Jest bardzo ważna, mało kto ma pojęcie

Czytaj więcej >
masło czy margaryna

Produkty

Dietetyk porównał masło i margarynę. Zdecydowanie bardziej poleca 1 z produktów

Czytaj więcej >