Sposób na pyszną białą kiełbasę
Biała kiełbasa zawdzięcza swoją barwę sposobie jej przygotowywania. Najczęściej kiełbasa jest poddawana wędzeniu, dlatego na jej skórce pojawia się brązowy lub czerwony kolor. Biała kiełbasa nie jest wędzona, dlatego zachowuje w pełni naturalny kolor parzonego mięsa.
Nie jest ona również tak popularna jak jej wędzona wersja - często podawana jest wraz z białym barszczem, a niektórzy grillują ja latem na ruszcie. Podczas gotowania białej kiełbasy często można spotkać się z problemem pękania jej skórki. Mamy na to rozwiązanie.
Biała kiełbasa pęka? Gotuj ją powoli
Wielkanocne świętowanie jest pełne radości i przyjemności - a jedną z największych jest jedzenie świątecznych potraw. Istotną rolę gra barszcz biały, którego kwaśny smak i treściwość, sprawiają ogromne szczęście. Podczas gotowania łatwo jednak zaliczyć wpadkę.
Kiedy ulegamy presji i chcemy wypaść jak najlepiej podczas świąt, błędy mogą zdarzyć się w każdej chwili. Dużo ludzi narzeka na gotowanie białej kiełbasy do barszczu - ta bowiem pęka pod wpływem gotowania i całe danie jest zniszczone. Remedium jest jednak banalnie proste.
Wystarczy gotować ją na wolnym ogniu. Lepiej poświęcić na to więcej czasu i mieć pewność, że wszystko się uda, niż mocno ryzykować porażką. Do wody warto dodać również sól, liście laurowe, ząbek czosnku i majeranek, aby mięso nie straciło zbyt wiele smaku.
Jak czytamy na portalu jaktougotować.pl, gotowanie powinno raczej przypominać parzenie. Dobrze jest przed gotowaniem nakłuć w kilku miejscach kiełbaski – to także zapobiega pęknięciu pod wpływem zgromadzonych soków lub rozgrzanego tłuszczu. Czas gotowania nie może przekroczyć 20-30 minut od momentu zagotowania wody.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym przekazujemy doskonały przepis na pyszną surówkę z pora i kiszonych ogórków. W tym tekście z kolei zdradzamy zaskakujące zastosowanie marynowanych żółtek jajka.
Przepis na pyszną biała kiełbasę
Składniki:
1 i 1/2 kg łopatki wieprzowej b/k
1 i 1/2 kg karkówki wieprzowej b/k
0,5 kg podgardla wieprzowego
60 g soli zwykłej
3 g saletry
7 g świeżo mielonego pieprzu czarnego
6 ząbków czosnku
6 g majeranku suszonego
1 i 3/4 szklanki zimnej, przegotowanej wody
jelita wieprzowe cienkie
Mięso pokrój w mniejsze kawałki i zmiel je w maszynce o małych oczkach. Zmiażdż czosnek wraz z solą. Wszystkie składniki wymieszaj w dużej misce, dolej zimną wodę i zacznij wyrabiać. Gdy masa stanie się kleista, dodaj saletrę i mieszaj przez minutę. Odstaw mięso na 4 godziny pod przykryciem w chłodnym miejscu.
W maszynce zmień nakładkę do nadziewania mięs. Zacznij napełniać jelita na 12 cm odcinki zawiązując końce, następnie obsusz kiełbasę wieszając ją w chłodnym i suchym miejscu. Następnie wyparz kiełbasę w wodzie o temperaturze 70 stopni przez 30 minut.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: jaktougotowac.pl; smaker.pl