Smakosze.pl
Ugotowany bób

yasuhiroamano, Getty Images

Bób nie dla każdego. Kto nie powinien po niego sięgać?

13 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Bób jest wyjątkowo zdrowym warzywem strączkowym, jednak nie każdy może czerpać przyjemność i korzyści z jedzenia go. Okazuje się, że osoby chorujące na kamienie nerkowe lub dnę moczanową, nie mogą go jeść. Bób zwiększa produkcję kwasu moczowego, który potęguje problemy zdrowotne chorych na powyższe choroby.

Bób już na początku lata podbija nasze podniebienia. Choć zapach jaki unosi się z garnka podczas gotowania może niektórych odtrącić, tak większość na tyle uwielbia smak bobu, że zajadają się nim z ekscytacją.

Mimo wspaniałych właściwości prozdrowotnych, część osób po zjedzeniu tego warzywa może odczuć znacznie bardziej dojmujące dolegliwości zdrowotne, niż wcześniej. Odpowiadają za to pewne związki, które mogą się okazać wręcz niebezpieczne dla niektórych.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Bób jak trucizna

W bobie znajdują się duże ilości związków purynowych, które dla zdrowych ludzi nie są groźne. Problem pojawia się, gdy warzywo to spożyje człowiek chory na dnę moczanową lub kamicę nerkową.

Puryny zwiększają produkcję kwasu moczowego w nerkach, który następnie odkłada się w narządach i tkankach. Najwięcej odkłada się go w stawach, co może doprowadzić do permanentnych uszkodzeń.

Projekt bez tytułu - 2021-06-13T070949.976

Prosty sposób na lekką i puszystą jajecznicę

CZYTAJ DALEJ

Nie dla cukrzyków

Cukrzycy muszą przykuwać bardzo dużą uwagę do swojej diety - pokarmy mające zbyt dużo cukru i indeksu glikemicznego, mogą podnosić poziom glukozy we krwi diabetyka. Z tego powodu bób powinien być przez nich jedzony jedynie okazjonalnie.

Na naszym portalu można przeczytać mnóstwo interesujących newsów i przepisów, które zaciekawią każdego smakosza. W tym artykule zdradzamy plany Prawa i Sprawiedliwości wobec otwartych w niedzielę sklepów o statusie placówek pocztowych. Ten tekst poświęcony został przepisowi na najlepsze kotlety schabowe, które dzięki jednemu łatwo dostępnemu dodatkowi, są wyjątkowo smaczne i soczyste.

Surowy bób ma indeks glikemiczny na poziomie około 40, co nie jest jeszcze zbyt dużym wynikiem. Po ugotowaniu jednak indeks podnosi się o drugie tyle, a taki wynik jest już groźny dla chorujących na cukrzycę.

Choroba Parkinsona przeciwskazaniem do jedzenia bobu

Chorzy na chorobę Parkinsona przyjmują specjalne leki, które zmniejszają objawy. Co ciekawe, ludzie z tym schorzeniem nie powinni jeść nawet niewielkiej ilości bobu. Jego właściwości mogą być w tym przypadku niebezpieczne.

W lekach na chorobę Parkinsona obecna jest substancja, której stężenie we krwi może się bardzo mocno podnieść, po zjedzeniu bobu. Zbyt wysokie stężenie lekarstwa może mieć całkowicie odwrotne skutki od zamierzonych i wywołać inne problemy.

Projekt bez tytułu

Świeży bób

Źródło: Promo_Link, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl; newsy.gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Zdrowie

Czego nie należy pić podczas upałów?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Za co gwiazdy pokochały sok z selera?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Piorunujące zalety napoju z liści laurowych i cynamonu

Czytaj więcej >

Zdrowie

Eksperci przestrzegają przed piciem w upały mocno schłodzonych napojów

Czytaj więcej >

Zdrowie

Dlaczego warto jeść mizerię?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Burza po wpisie dotyczącym uwielbianych napojów

Czytaj więcej >