Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Całe życie źle gotowałeś ryż. W najlepszych restauracjach robią to w ten sposób
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 07.07.2023 13:01

Całe życie źle gotowałeś ryż. W najlepszych restauracjach robią to w ten sposób

prawidłowe gotowanie ryżu
Materiał YouTube z kanału Cooking With Tammy

Każdy z nas choć raz w życiu gotował ryż. Okazuje się jednak, że większość za każdym razem robiła to źle. Pomijanie 1 ważnej czynności przed gotowaniem ryżu sprawia, że jest on posklejany i niesmaczny. Najlepsi szefowie kuchni przepłukują ziarenka, zanim wstawia je na gaz.

 

Nie zapominaj o tym, gotując ryż

Ryż jest bardzo popularnym dodatkiem do wielu dań. W kuchni polskiej używa się go chociażby do gołąbków. Może być również zamiennikiem ziemniaków do obiadu. Dlatego ważne jest poznanie zasad prawidłowego gotowania ryżu.

Ryż powinien być nie tylko, smaczny, ale także zdrowy. Z tego względu za każdym razem powinniśmy przepłukać go, zanim trafi do garnka z wodą. Nie ważne, czy gotujemy ryż ze zbiorczego opakowania, czy też taki porcjowany w plastikowych torebkach. Poniższe zasady obowiązują niezależnie od wybranego rodzaju produktu.

Siostra poczęstowała mnie pysznymi kotletami. Nie uwierzyłam, gdy powiedziała, z czego są zrobione

W restauracjach nie gotuje się ryżu w inny sposób

Warto dbać, by spożywane przez nas jedzenie było przede wszystkim zdrowe. Tyczy się to także popularnego ryżu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w ziarenkach zawarte mogą być szkodliwe substancje. Badania wykazały, że ryż zawiera sporą ilość arsenu.

Arsen to pierwiastek chemiczny, który jest silnie trujący. Jego nadmiar w organizmie działa obciążająco na układ krążenia, nerki oraz wątrobę. Skąd taki związek bierze się w ryżu? Jego obecność jest wynikiem stosowania pestycydów i innych substancji ochrony roślin podczas jego uprawy.

Na szczęście arsen możemy w dość prosty sposób wypłukać z ryżu. Zrobimy to za pomocą zwykłej wody. Namaczanie ziarenek optymalnie powinno trwać kilka godzin, ale nawet 30 minut zrobi piorunującą różnicę. Nie myślcie jednak, że aspekt zdrowotny jest jedynym, dla którego mistrzowie kuchni płuczą ryż przed gotowaniem

Dlaczego należy płukać ryż przed gotowaniem?

Płukanie ryżu jest bardzo proste. Wystarczy przesypać go do garnka i zalać zimną wodą. Następnie ostrożnie odlewamy ją do zlewu. Z łatwością można zauważyć, że wylewany płyn jest białawy i mętny, czynność należy więc powtarzać, aż stanie się niemal całkiem przejrzysty.

W mętnej wodzie po płukaniu ryżu kryją się nie tylko ewentualne zanieczyszczenia. Tym sposobem pozbywamy się z niego także nadmiaru skrobi. Ta sprawia, że ryż podczas gotowania skleja się ze sobą, tworząc nieapetyczną breje. Dodatkowo dokładne odcedzenie takiego ryżu staje się bardzo uciążliwe.

Płukania wymaga także ryż sprzedawany w torebkach. Najlepiej, jeśli rozetniemy woreczek, a sam produkt wymoczymy i ugotujemy luzem. Taka metoda, choć może wydawać się inaczej, jest znacznie wygodniejsza i zdrowsza. Dzięki niej otrzymasz wyśmienity ryż na sypko.

Ryżu używa się do rozmaitych potraw. Rocznie każdy z nas zjada go nawet do 2 kg. Warto zatem zadbać, aby produkt ten gotowany był we właściwy sposób. Tym sposobem zyskamy nie tylko na smaku, ale także na zdrowiu. Wystarczy wymieszać drożdże z ryżem, by uzyskać doskonały domowy wypiek. To opakowanie ryżu z popularnego dyskontu kompletnie odebrało klientce apetyt.

ugotowany ryż na talerzu.png
Canva / myibean