Ciepłą, zimną czy wrzątkiem? Jaką wodą najlepiej zalewać ogórki do kiszenia?
Ogórki kiszone są uwielbianym w Polsce przetworem. Nie każdy jednak dokładnie wie, jak je przyrządzić, by były pyszne i zdrowe. Kluczem do perfekcyjnych ogórków kiszonych jest dobranie odpowiedniej temperatury zalewy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zalewanie warzyw wrzątkiem to błąd.
Właściwa temperatura zalewy to klucz do wyśmienitych ogórków kiszonych
Przygotowanie ogórków kiszonych wydaje się sprawą prostą. Umyte warzywa układa się w słoikach, dorzuca przyprawy i zalewa solanką. To właśnie na tym ostatnim etapie wiele osób dokonuje nieprawidłowego wyboru. Zalewanie ogórków gorącą lub wręcz wrzącą wodą ma swoje konsekwencje.
Wraz z początkiem sezonu na ogórki w wielu gospodarstwach domowych nastawia się ten specjał? Jakiej wody używacie do zalewy? Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, że najlepiej do tego celu nadaje się woda letnia. Poniżej wyjaśniamy dlaczego tak jest.
Zaczęli kroić tort weselny i nagle się stało, totalna katastrofa. Wszystko się nagrałoDlaczego nie powinno się zalewać ogórków kiszonych wrzątkiem?
W internecie dostępnych jest wiele przepisów na ogórki kiszone. Łatwo jednak napotkać w nich błędnie powielaną informację. Mówi ona, że zalewa do przetworów powinna być gorąca, a czasem wręcz wrząca. Okazuje się, że nic bardziej mylnego.
Przez zalewanie warzyw zbyt ciepłą wodą ogórki kiszone tracą nie tylko część smaku. Rozpadowi ulegają zawarte w nich cenne wartości odżywcze. W rezultacie otrzymujemy nijakie w smaku i wyjałowione przetwory. Jeśli dokonamy małej zmiany w przepisie dotyczącej temperatury wody, efekt finalny przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania.
Wrzątek użyty do zalania ogórków kiszonych ma jeszcze jedną poważną wadę. Wysoka temperatura hamuje proces fermentacji mlekowej. W konsekwencji przebiega ona mniej intensywnie, co wpłynie na finalny smak ogórków.
Zbyt zimna woda także nie będzie korzystna dla ogórków kiszonych. Sól oraz pozostałe przyprawy będą się w niej rozpuszczać gorzej, niż w wodzie letniej. Optymalną temperaturą zalewy są okolice 20 stopni. Właśnie wtedy ogórki kiszone wychodzą najsmaczniejsze.
Skąd najlepiej brać wodę używaną do zalania ogórków kiszonych?
Ogórki kiszone nie potrzebują żadnych specjalnych parametrów wody. Powinna ona być jednak dobrej jakości. Jeśli wiecie dobrze, co płynie w Waszych kranach, można bez przeszkód użyć wody właśnie stamtąd.
Woda kranowa nie może zawierać dodatku chloru. Ten bowiem zupełnie zahamuje proces fermentacji mlekowej. Takie ogórki kiszone wyjdą kompletnie bez smaku. Cała partia warzyw może nadawać się jedynie do wyrzucenia.
Jeśli chcecie użyć kranówki do kiszenia ogórków, należy ją przegotować i przestudzić. Dobrze sprawdzi się woda filtrowana za pomocą popularnych filtrów kuchennych. W ostateczności można użyć mineralnej niegazowanej wody z butelek. Najlepiej do przyrządzenia ogórków kiszonych wybrać wodę o średniej twardości. Znany kucharz zdradził sekret wybitnego smaku swoich ogórków kiszonych. Zeszłoroczną partię warzyw możesz jeszcze smakowicie wykorzystać.