Co roku robię pesto z czosnku niedźwiedziego. Jest idealne do kanapek
Pesto to doskonały sposób, by zachować na później smaki świeżych ziół. Jedno z nich ma krótki sezon występowania i tak niezwykły smak, że chciałoby się używać go przez cały rok. Oto przepis na pesto z czosnku niedźwiedziego.
Czosnek niedźwiedzi – sezon
Na wiosnę przypominamy sobie nagle, że czosnek to nie tylko palące ząbki biało-fioletowej bulwy, lecz także wersja, której liście są niezwykłą przyprawą. Smakiem przypominają nieco zwykły czosnek, ale są mniej aromatyczne, zwłaszcza, by tak rzec, w oddechu. Czosnek niedźwiedzi jest świetną przyprawą jako dodatek do sałatek czy wypieków.
Nazywane dzikim czosnkiem, czosnkiem cygańskim czy cebulą czarownic, warzywo to występuje dziko w lasach liściastych. W Polsce popularne jest zwłaszcza na południu, gdzie porasta dużymi łanami nawet zbocza gór. Pamiętać jednak trzeba koniecznie, że rosnący dziko czosnek jest pod ochroną i pod żadnym pozorem nie należy go zbierać.
W Milionerach padło pytanie za 250 tys o ciastko z biszkoptu. Młodzież mogłaby mieć z nim problemKupny czosnek niedźwiedzi
Na szczęście kupić można w sezonie czosnek z upraw albo samemu taki zasadzić. Przez cały rok możemy korzystać z dobrodziejstw suszonego czosnku. Ale żeby dłużej niż tylko na wiosnę cieszyć się bogatszym smakiem i aromatem, warto zakonserwować go w postaci pesto.
Składniki
- Pęczek czosnku niedźwiedziego
- 100 g orzechów (np. laskowych, włoskich, piniowych)
- 100 ml oleju wysokiej jakości lub oliwy
- 10 kropel soku z limonki
- Sól
Przygotowujemy pesto
Przepis na to pesto jest podobny jak w wypadku każdej innej pasty tego typu. Różnica może polegać na tym, że nie potrzeba do tej wersji dodawać już… czosnku. Liście siekamy lub rwiemy na mniejsze kawałki, które zmieszczą się do naczynia blendera. Orzechy dobrze prażymy na suchej patelni.
Całość zalewamy oliwą w naczyniu blendera i dokładnie miksujemy. Oliwę warto wlewać powoli, by w miarę potrzeby zatrzymać dodawanie, kiedy pesto osiągnie odpowiednią gęstość. Sok z limonki i sól dodajemy do smaku.
Pesto nakładamy do wyparzonego słoiczka, by szczelnie go wypełniał, a na wierzch nalewamy warstwę oliwy, która dodatkowo uszczelni naszą konserwę. Przechowujemy w lodówce.
Wypróbuj też przepisy na sycącą zupę fasolową i doskonałą focaccię na kolację.