Co warto pić przed snem?
Nie da się ukryć, że mleko odgrywa istotną rolę w kulinariach. Wiele spośród wyśmienitych dań bazuje na tym produkcie spożywczym. Mało kto spodziewałby się, że najzwyklejsze mleko może zapewnić nam skuteczniejszy wypoczynek.
Mleko z niepozornym dodatkiem
Bez wątpienia mleko zalicza się do podstawowych produktów wykorzystywanych w kuchni. Niedawno wspominaliśmy o tym, jak je gotować, by uniknąć przypalenia. Dziś skupimy się na zaletach mleka z dodatkiem gałki muszkatołowej.
Mleko z gałką muszkatołową nie jest oczywistym połączeniem. Warto przyjrzeć się bliżej tej przyprawie. Skrywa ona wiele cennych witamin i minerałów. Ich lista jest doprawdy imponująca. Co znajdziemy w gałce muszkatołowej?
Witamina A
Witamina C
Witamina B6
Tiamina
Ryboflawina
Niacyna
Kwas foliowy
Wapń
Żelazo
Magnez
Fosfor
Potas
Sód
Cynk
Z całą pewnością gałka muszkatołowa może przyprawić o zaskoczenie. Trzeba jednak na nią uważać, ponieważ przy większych ilościach może przyczynić się do nieprzyjemnego w skutkach zatrucia. Okazuje się, że dodanie niewielkiej ilości przyprawy do mleka może nam pomów w przypadku problemów ze snem.
(Canva / IvanMikhaylov)
Mleko z gałką muszkatołową na lepszy sen
Nie od dziś wiadomo, że ciepła szklanka mleka działa uspokajająco. Z kolei gałka muszkatołowa ułatwia zasypianie. Tego typu połączenie może okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą się porządnie wyspać.
Mleko najlepiej wzbogacić o niewielką ilość gałki muszkatołowej. Wystarczy zaledwie 1/4 łyżeczki. Na początku musimy podgrzać mleko. Dosypujemy do niej przyprawę i przez chwilę gotujemy. Tak przygotowaną mieszankę należy pić na 30 minut przed położeniem się spać.
Mleko z gałką muszkatołową można również wzbogacić o miód. Wówczas dostarczymy sobie dodatkowo cennych składników odżywczych. Należy pamiętać, że mleko nie może mieć temperatury wyższej niż 50 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku miód utraci swoje właściwości.
Oczywiście mleko z gałką muszkatołową to nie jedyny napój, który ułatwia zasypianie. Podobne działanie ma także napar na bazie rumianku i lawendy. Warto także sięgnąć po sok wiśniowy z dodatkiem wanilii. Dostarcza on melatoniny, która odpowiada za regulację cyklu dobowego. Godny uwagi jest również napar na bazie pietruszki.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Poradnik Zdrowie; 5 minut dla zdrowia; Interia