Smakosze.pl
Idealne kluski śląskie

Canva / sitriel

Co zrobić by kluski śląskie nie wyszły twarde?

14 Września 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Kluski śląskie są prawdziwym kulinarnym szlagierem. Niestety, czasami pomimo naszych starań, stają się one twarde. Wówczas ciężko czerpać przyjemność z zajadania. Unikniemy takiego scenariusza, jeśli podczas przygotowywania klusek śląskich zachowamy odpowiednie proporcje. Powinniśmy również wykorzystywać ziemniaki typu B i C.

Nie da się ukryć, że kluski śląskie zajmują szczególne miejsce w naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy mogliby zajadać je praktycznie nieustannie. Warto wiedzieć, jak przygotować je w idealny sposób.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Twarde kluski śląskie przestana być problemem

Smakowite kluski śląskie często goszczą na naszych stołach. Jakiś czas temu prezentowaliśmy sprawdzony przepis na uwielbiany dodatek obiadowy. Dziś nasza uwaga skupi się na odpowiednim przygotowywaniu klusek śląskich.

Kluski śląskie mogą okazać się kulinarnym rozczarowaniem. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy wychodzą twarde. Aby uniknąć przykrego scenariusza, powinniśmy użyć odpowiedniego rodzaju ziemniaków.

Ziemniaki na kluski śląskie powinny być typu B lub C. Odmiany zaliczające się do typu B określa się mianem ogólnoużytkowych. Z kolei ziemniaku typu C są lekko mączyste. Jednak konsystencja klusek śląskich nie zależy wyłącznie od rodzaju bulw.

Racuchy ze śliwkami

Jak zrobić racuchy ze śliwkami?

CZYTAJ DALEJ

Pamiętaj o odpowiednich proporcjach

Nie od dziś wiadomo, że w kulinariach absolutnie konieczne jest zachowywanie odpowiednich proporcji. Kluski śląskie nie są w tej materii wyjątkiem. Nawet najlepiej dobrane ziemniaki nie zagwarantują nam sukcesu, jeśli zaburzymy proporcje.

Kluski śląskie nie wyjdą twarde, jeśli na cztery części ziemniaków przypadnie jedna część mąki. Nie można zapomnieć także o jajkach. Należy dodać jedno na każde 500 g bulw. Zachowanie wymienionych proporcji zaowocuje idealnymi kluskami śląskimi.

Jak widać, przygotowanie dobrych klusek śląskich nie jest takie trudne. Wystarczy mieć na uwadze kilka istotnych zasad. Warto również pamiętać o tym, co należy zrobić, by kluski śląskie nie sklejały się w trakcie gotowania.

Kluski śląskie

Kluski śląskie

Canva / sitriel

Jak dobrze znasz potrawy z czasów PRL-u? Nie bądź zbyt pewny siebie, tylko geniusz zgadnie wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 10

Z czego najczęściej jadano kotlety w czasach PRL-u?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Winiary

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dlaczego babcie wkładały gar z ziemniakami pod pierzynę?

Porady

Dlaczego babcie wkładały gar z ziemniakami pod pierzynę? Stara metoda była genialna

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać w kuchni skórkę ananasa? Mamy pyszną propozycję

Czytaj więcej >
jajko na miękko

Porady

Co zrobić, aby jajka na miękko wyszły idealnie? Zdradzamy patent szefów kuchni

Czytaj więcej >

Porady

Jak przechowywać arbuza? Większość z nas popełnia poważny błąd

Czytaj więcej >
Jak najlepiej przechowywać ser żółty?

Porady

Jak najlepiej przechowywać ser żółty? Garść skutecznych porad

Czytaj więcej >
tatar

Porady

Co zrobić, aby tatar nie ciemniał? Wystarczy wlać do niego 1 popularny produkt

Czytaj więcej >