Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Co zrobić, by leniwe nie rozpadały się? 1 szczegół ma największe znaczenie
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 17.02.2023 18:57

Co zrobić, by leniwe nie rozpadały się? 1 szczegół ma największe znaczenie

pierogi leniwe
Canva / Bartosz Luczak

Pierogi leniwe są doskonałym pomysłem na przekąskę lub nawet obiad. Ich przygotowanie jest banalnie proste i poradzi sobie z nim każdy, niezależnie od stopnia kulinarnego wtajemniczenia. Z naszą skromną pomocą przyrządzenie tego specjału stanie się jeszcze prostsze. Gotuj je krótko, na umiarkowanej mocy palnika, a zachowają idealny kształt i strukturę.

Pierogi leniwe są pyszne i łatwe w przygotowaniu

Do zrobienia ciasta na pierogi leniwe potrzebujesz kilku tanich składników. Ich właściwy wybór nie pozostaje jednak bez znaczenia. Dzięki kilku wskazówkom poznasz istotne niuanse, które zaważą na finalnym wyglądzie i smaku dania.

Wlej 2 łyżki w trakcie duszenia. Mięso po kwadransie będzie miękkie

Jak we właściwy sposób gotować pierogi leniwe?

Pierogi leniwe gotuje się w osolonej wodzie. Taką wodę należy wpierw doprowadzić do wrzenia. Aby przyspieszyć proces, przykryj garnek pokrywką. Po zagotowaniu moc palnika zmniejsz do minimum.

Ile czasu powinno się gotować pierogi leniwe? Wystarczy im 1-2 minuty od momentu wypłynięcia. Dłuższe trzymanie klusek we wrzątku skutkować może ich rozpadaniem się. Żaden amator dobrego jedzenia nie chce takiego efektu.

Pierogi leniwe najlepiej podawać od razu po wyłowieniu. Tempo ich gotowania dorównuje bowiem tempu stygnięcia dania. Jeśli planujesz podanie dodatków przygotuj je odpowiednio wcześniej, aby kluski nie czekały niepotrzebnie stygnąc na talerzu.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o przyrządzaniu pierogów leniwych?

Ciasto na pierogi leniwe składa się głównie z mąki i twarogu. To właśnie te dwa składniki mają w przepisie kluczowe znaczenie. Ponieważ zarówno mąka, jak i twaróg dostępne są w wielu wariantach, doradzamy, który z nich będzie najodpowiedniejszy.

Zacznijmy od omówienia rodzaju twarogu do leniwych. Najlepiej sprawdzi się półtłusty lub tłusty. Produkt chudy będzie zbyt sypki, co skutkować może rozpadaniem się ciasta podczas jego wyrabiania.

Twaróg należy starannie rozdrobnić. Warto zrobić to przy pomocy blendera lub robota kuchennego, jeśli tylko mamy takowe na wyposażeniu kuchni. Zapewni to naszym kluskom jednolitą i gładką konsystencję bez wyczuwalnych na języku grudek.

Po wybraniu twarogu czas na dobór mąki. W sklepie warto wybrać białą mąkę pszenną. Ta pełnoziarnista sprawi, że ciasto będzie wymagało dodatkowej ilości wody. Ponadto leniwe z mąki razowej będą bardziej twarde i zbite niż te z mąki jasnej.

Podczas wyrabiania ciasta mąkę dodawaj stopniowo. Dzięki temu będziesz mieć pełną kontrolę nad jego konsystencją i lepkością. Wsypanie całej porcji na raz znacznie utrudni te sztukę. Uzbrojeni z powyższą wiedzę możecie śmiało przystępować do robienia klusek.

Na naszej stronie znajdziesz dokładny przepis na pierogi leniwe. Delikatne kluski z wanilią i cynamonem stanowią pyszną słodką przekąskę.

krojenie pierogów leniwych.png
Canva / alicjane