Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe wyszło wilgotne? Mama dała mi cenną wskazówkę, niewiele osób o tym wie
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 10.09.2023 20:58

Co zrobić, żeby ciasto drożdżowe wyszło wilgotne? Mama dała mi cenną wskazówkę, niewiele osób o tym wie

ciasto drożdżowe
YouTube/@MenuDorotki

Czy zdarza się wam, że ciasto drożdżowe wychodzi zbyt suche i twarde? Przecież powinno być wilgotne i pełne smaku. Odkąd stosuje się do wskazówki mamy, to ciasto drożdżowe wychodzi mi wprost idealne. Jest wilgotne i pyszne. Polecam sposób mamy na wilgotne ciasto drożdżowe.

Ciasto drożdżowe, czyli pyszny wypiek

Ciasto drożdżowe smakuje latem z dodatkiem owoców, ale też jest lubiane właściwie o każdej porze roku. Wszystko dzięki smakowi tego wypieku. Idealne ciasto drożdżowe powinno być aromatyczne, słodkie i przede wszystkim wilgotne. Jednak z tą ostatnią kwestią czasem mamy problem.

Niestety zdarza się, że tak lubiane ciasto drożdżowe wychodzi zbyt suche i kruche. Nie powinno tak być, bo ciasto drożdżowe to smak i wyjątkowa wilgotność. Za to właśnie je kochamy. Jednak jest sposób, by sprawić, że ciasto drożdżowe wyszło nam wilgotne. Polecam sposób mojej mamy. 

ciasto drożdżowe
Canva/Margit_Roth
Okrasa złamał przepis na placki ziemniaczane. Wyrzucił jeden podstawowy skladnik

Sposób na wilgotne ciasto drożdżowe

Ważny jest dobór masła, którego używamy do przygotowania ciasta drożdżowego. Zrezygnujcie z używania margaryny, bo ma zbyt mało tłuszczu. Jednak wskazówka, którą dała mi mama, żeby ciasto wyszło wilgotne, to kulinarny strzał w 10! Mama poradziła mi, by do piekarnika wstawić naczynie z wodą.

Ten sposób sprawi, że woda będzie parowała i tym samym wpływała na konsystencję i wilgotność ciasta drożdżowego. Efektem będzie wilgotny wypiek o miękkiej skórce i pysznym wnętrzu. Po pieczeniu należy przygotować polewę do ciasta. Warto zrobić lukier, bo dodatkowo podtrzyma wilgoć w środku ciasta. 

Idealne ciasto drożdżowe, czyli palce lizać

Wskazówka ze wstawieniem naczynia z wodą do piekarnika podczas pieczenia ciasta drożdżowego jest skuteczna i sprawdzona. Odkąd stosuje się do rady, którą dostałam od mamy, ciasto drożdżowe zawsze mi wychodzi. Jest takie, jakie powinno być, czyli wilgotne i aromatyczne. 

Ten wyśmienity deser stał się moim daniem popisowym. Ciasto drożdżowe można podawać z sezonowymi owocami, z polewą lub lukrem. Wykorzystanie sposobu na zrobienie wilgotnego ciast drożdżowego zapewni nam udany wypiek. Dokładki na pewno będą konieczne. Pisaliśmy o cieście drożdżowym bez wyrabiania. Podawaliśmy przepis na to ciasto od babci Maryny. 

ciasto drożdżowe
Canva/Dar1930

Źródło: przepisy.pl