Co zrobić, żeby kopytka wyszły miękkie i nie sklejały się w trakcie gotowania?
Kopytka są jednym ze smaczniejszych dodatków obiadowych. Sekretem przygotowania miękkiego i rozpływającego się w ustach specjału jest wybór odpowiednich ziemniaków. Warzywo nie może zawierać zbyt dużo skrobi. Nie może też być zbyt wodniste. Podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę.
Dobrze przyrządzone kopytka będą smakowały doskonale zarówno z węgierskim gulaszem, jak i prostym sosem grzybowym. Specjał zachwyci nawet najbardziej wymagających, jeśli przyrządzicie go z ziemniaków o niezbyt dużej zawartości skrobi. Ważny będzie też odpowiedni dodatek mąki.
Kopytka nie mogą być twarde
Ziemniaczany rarytas nie uda się, jeśli dodamy do niego zbyt dużo mąki. Tak może się stać, gdy wykorzystamy zbyt wodniste ziemniaki. Zawierają one niewiele skrobi, więc jeżeli nie odciśniemy ich starannie z płynu, trudno będzie uformować kopytka. Szansa, że trafimy z odpowiednimi proporcjami, dodatków będzie niewielka.
Dobre odsączenie ziemniaków kluczowe będzie oczywiście także wtedy, gdy ziemniaki będą nieco bardziej mączyste. Płyn zawarty w warzywie nie pomaga w przygotowaniu gładkiej, pozbawionej grudek masy.
Kluczowy jest balans pomiędzy jego ilością a dodatkiem mąki. Przy bardzo mączystych ziemniakach niezwykle łatwo jest dosypać zbyt wiele tego produktu. Z powyższych powodów najlepsze do przygotowania kopytek będą uniwersalne bulwy, czyli np. popularna irga czy irys.
O czym warto pamiętać przy przygotowywaniu kopytek?
Nawet dobrze przygotowane ciasto nie zaowocuje pysznymi kopytkami, jeśli będziemy gotować zbyt dużą ilość na raz. Gdy miejsca w garnku będzie zbyt mało, wyrób zacznie się sklejać. Nie pomoże nawet dodatek oleju.
Podobnie zadzieje się, gdy kopytka będą gotowane zbyt długo. Nawet najlepiej uformowane ciasto zacznie się rozpadać lub sklejać, tworząc dość nieapetyczne skupiska. Optymalny czas gotowania specjału to półtorej minuty od wypłynięcia kluseczek na powierzchnię.
Źródło zdjęcia: canva/Darius Dzinnik
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Ekspresowe domowe kajzerki z makiem. Zdradzamy najlepszy przepis
Jak długo smażyć kotlety mielone, żeby nie były surowe w środku? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości
Źródło: haps, przepisy