Smakosze.pl
jajka

canva/allFOOD

Czy jajka można mrozić?

13 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 13 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

W domu zazwyczaj wykorzystujemy świeże jajka. Gdy są potrzebne, po prostu wybijamy je na patelnię, dodajemy do farszu czy do ciasta. Co jednak zrobić z jajkami, których termin przydatności do spożycia wkrótce się kończy, a my nie chcemy smażyć patelni jajecznicy? Czy jajka można mrozić?

Mrożenie jest jedną z najlepszych metod utrwalania żywności. Jeśli wiesz, że nie zużyjesz mięsa czy wędliny w najbliższym czasie, najlepiej je zamrozić. Bezpiecznie wykorzystasz je nieco później. Do mrożenia doskonale nadaje się też większość warzyw i wiele owoców. Czy jajka też da się utrwalić przez zamrożenie? Często pewnie przydałoby się je jakoś przetworzyć, bo świeże można przechowywać tylko 28 dni.

marynowany schab

Jak marynować schab, żeby był miękki i soczysty?

CZYTAJ DALEJ

Czy jajka można mrozić?

Słyszeliście pewnie o tym, że do wielu kupnych ciast czy gotowych potraw dodaje się suszone jajka. Jednak w domowych warunkach raczej trudno jajka wysuszyć. Bez problemu można je jednak zamrozić. Oczywiście są pewne zalecenia i ograniczenia.

Nie należy mrozić całych jajek w skorupkach, bo to, że w czasie mrożenia pękną jest pewne jak w banku. Wtedy niestety może dojść do skażenia wnętrza jaj bakteriami z powierzchni skorupki. Poza tym zamrożone w całości żółtka zamieniają się w żel, są więc trudne do użycia po rozmrożeniu. Nie zaleca się też mrożenia jajek gotowanych. Niekorzystnie zmienia się bowiem ich konsystencja.

Jak mrozić jajka?

Jednak bez problemu możesz zamrozić surowe białka, surowe żółtka, ubite jajka czy potrawy z jaj. W jaki sposób? Jeśli chcesz zamrozić całe jajka, wybij je do miski, a potem ubij, by się połączyły. Jajeczną masę wlej do pojemnika, zamknij i zamroź. Najlepiej jajeczną masę podziel na porcje, by były na raz do użycia.

Jeśli chcesz zamrozić same białka, wlewaj je pojedynczo do pojemnika na kostki lodu lub do małych pojemniczków do mrożenia. Co ciekawe, białka po rozmrożeniu ubijają się nawet lepiej niż świeże.

Żółtka przed zamrożeniem dokładnie wymieszaj. By nie zżelowały w czasie mrożenia, dodaj do nich trochę soli lub cukru. Na każde 4 żółtka dodaje się 1/4 łyżeczki soli lub 1/2 łyżeczki cukru. Oczywiście opisz na pojemniku, czy mają dodatek soli, czy cukru, bo ten smak może być wyczuwalny w potrawie.

Jeśli chcesz zamrozić potrawę z jaj, najpierw ją wystudź i podziel na porcje. Potem każdą porcję zawiń oddzielnie w folię, włóż do woreczka do zamrażania i włóż do zamrażarki.

Ważne informacje

Pojemniki z mrożonkami zawsze opisz datą ich zamrożenia. Pamiętaj, że surowe jajka możesz przechowywać w zamrażarce do 12 miesięcy, a potrawy z gotowanych jaj do 3 miesięcy.

Przed użyciem, mrożone jaja czy przygotowane z nich potrawy należy rozmrozić pozostawiając je np. na noc w lodówce. Rozmrożone jaja i potrawy z jaj należy poddać obróbce cieplnej i spożyć w dniu ich rozmrożenia.

W naszym serwisie znajdziesz też inne, cenne porady. Dowiedz się np. dlaczego warto dodać mleko i masło do ciasta na pierogi, a także co zrobić, żeby brokuły zachowały ładny, zielony kolor.

mrożone jajka

mrożone jajka

źródło: canva/piyomix

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Slajd 1 z 6

Krojenie mięsa

Niewłaściwe krojenie mięsa

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kierunek, w którym kroimy mięso, ma ogromne znaczenie. Pod żadnym wypadkiem nie powinniśmy tego robić wzdłuż włókien. Najlepiej kroić mięso w poprzek. Właśnie wtedy będzie ono odpowiednio kruche i soczyste. Kolejny slajd dotyczy błędu popełnianego przez wielu Polaków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: zdrowie.wprost, technologzywnosciradzi

Zapraszamy na nasz Instagram


Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

jarmuż

Produkty

Dlaczego warto jeść jarmuż i jak go przygotować?

Czytaj więcej >
Biedronka sklep

Produkty

Co czeka na nas w Biedronce od poniedziałku?

Czytaj więcej >
Kawa z odrobiną sody nie będzie kwaśna

Produkty

Dlaczego warto dodać odrobinę sody do kawy?

Czytaj więcej >
Estragon — jak go wykorzystać w kuchni?

Produkty

Zaskakujące zastosowania estragonu w codziennym gotowaniu

Czytaj więcej >
Cykoria jest smaczna i zdrowa

Produkty

Dlaczego warto jeść cykorię i jak ją przygotować?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto dodawać do kawy kurkumę?

Czytaj więcej >