Smakosze.pl
Ciasto na pierogi z dodatkiem masła i mleka

canva/-slav-

Dlaczego warto dodawać mleko i masło do ciasta na pierogi?

13 Stycznia 2022

(Ostatnia zmiana: 23 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Udostępnij:

Na dobre pierogi składają się zarówno pyszny farsz, jak i delikatne i rozpływające się w ustach ciasto. Korzystając z masła i mleka, stworzymy idealną masę do nadziania. Wyjaśniamy, dlaczego właśnie te dwa produkty sprawią, że smak pierogów zachwyci każdego i pozwolą ulepić pierogi idealne.

Polecaliśmy wam już pyszne przepisy na pierogi ze smacznym, nieco słodkim twarogiem oraz bardziej tradycyjne z farszem z kapusty i grzybów. Tym razem przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, dlaczego ciasto na pierogi warto wykonać z dodatkiem mleka i masła.

rosół

Na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół?

CZYTAJ DALEJ

Jakie jest idealne ciasto na pierogi?

Choć przepis podstawowy jest bardzo prosty — wszak opiera się tylko na mące i wodzie — każdy z nas przyrządza pierogi w nieco inny sposób. Niektórzy dodają sól, inni listę składników poszerzają jeszcze o jajko. O wpływie tego dodatku na zachowanie ciasta już pisaliśmy w tym artykule.

Wykorzystanie podgrzanego mleka zamiast wody sprawi, że ciasto nabierze głębokiego smak. Jego konsystencja będzie wprost idealna i wypełnicie je farszem bez problemu. Uważajcie tylko na laktozę — może dać się we znaki gościom borykającym się z nietolerancją.

Warto również dodać do masy pierogowej odrobinę masła. Ciasto z dodatkiem tłuszczu będzie łatwiej wyrobić i uformować. Wyroby nie skleją się też podczas gotowania i nie będą się rozpadać. Polecamy wypróbować ten patent, bo smak jest nieziemski. Skorzystajcie z niego, gdy nie spodziewacie się podejmować obiadem wegan.

Co warto dodać do ciasta na pierogi?

Jeżeli jesteśmy zdecydowani, jakim farszem wypełnimy ciasto, możemy pokusić się o dodanie do niego przypraw, które będą pasowały do „wnętrza” wyrobu. Pierogi, w których to smak ciasta gra pierwsze skrzypce, na pewno zaskoczą każdego, kto ich spróbuje.

Jeśli jednak chcecie trzymać się klasyki, wypróbujcie dodanie masła i zastąpienie mlekiem wody. Ciasto z tymi dodatkami będzie dobre zarówno do przyrządzanie pierogów na słodko, jak i tych z wytrawnym farszem.

Pierogi na słodko

Ciasto z mlekiem i masłem sprawdzi się w przygotowaniu pierogów na słodko

źródło: canva/peredniankina

Podczas przygotowywania mięsa bardzo łatwo o karygodne błędy. Nr 5 popełnia niemal każdy

Slajd 1 z 6

Krojenie mięsa

Niewłaściwe krojenie mięsa

Mało kto zdaje sobie sprawę, że kierunek, w którym kroimy mięso, ma ogromne znaczenie. Pod żadnym wypadkiem nie powinniśmy tego robić wzdłuż włókien. Najlepiej kroić mięso w poprzek. Właśnie wtedy będzie ono odpowiednio kruche i soczyste. Kolejny slajd dotyczy błędu popełnianego przez wielu Polaków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: gotowanie.onet

Zapraszamy na nasz Instagram

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Perfekcyjne, domowe frytki lepsze niż z restauracji

Czytaj więcej >
miód

Porady

Po czym rozpoznać dobry miód?

Czytaj więcej >

Porady

Jakie jest najlepsze mięso do gulaszu?

Czytaj więcej >
mięso w mleku

Porady

Dlaczego warto moczyć karkówkę w mleku?

Czytaj więcej >
smażenie pączków

Porady

Co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków?

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego warto dodać do rosołu szklankę zimnej wody?

Czytaj więcej >