Smakosze.pl
Obieranie pieczarek

canva/vinicef

Czy pieczarki trzeba obierać? Odpowiedź zaskoczy niejednego smakosza

8 Maja 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Czy pieczarki trzeba obierać przed gotowaniem lub smażeniem? Odpowiedź z pewnością zaskoczy niejednego smakosza, bo jak się okazuje, obieranie pieczarek wcale nie jest konieczne. Dzięki pominięciu tego etapu, przyrządzenie pieczarek stanie się o wiele szybsze.

Pieczarki są tymi grzybami, po które sięgamy najczęściej. Wynika to z ich dużej dostępności, niskiej ceny, ale też doskonałego smaku i aromatu. Lubimy pieczarki duszone, zapiekane czy też gotowane jako składnik zupy.

Mizeria

Kiedy dodawać sól do mizerii? Wielu smakoszy popełnia poważny błąd

CZYTAJ DALEJ

To, co powstrzymuje wiele osób przed ich zakupem i przyrządzaniem, to ich obróbka wstępna. Jak pomyślimy, że trzeba je będzie obrać, to rezygnujemy z ich zakupu. Czy jednak obieranie pieczarek jest konieczne?

Czy należy obierać pieczarki?

Pieczarki to dosyć czyste grzyby, bo hodowcy dbają, by takie były. Czasami jednak są zanieczyszczone kawałkami podłoża, na którym rosną. Nie jest ono szkodliwe, ale chcąc oczyścić te grzyby, zwykle je obieramy.

Tymczasem obieranie pieczarek nie jest koniecznością. Co więcej, jest to zbędna czynność, bo grzyby te wystarczy opłukać, a potem osuszyć. Płukanie grzybów warto zrobić pod bieżącą wodą, bo wtedy mniej nasiąkną, a ciśnienie wody skuteczniej usunie zanieczyszczenia.

Skórka pieczarek jest równie delikatna, jak cała reszta grzyba. Obieranie pieczarek nie sprawi więc, że grzyby staną się lżej strawne. Można zastanowić się nad usunięciem skórki wtedy, gdy nie jest ona już śnieżnobiała.

Wskazówki dotyczące pieczarek

Kupując pieczarki, należy wybierać jak najświeższe grzyby. Można je poznać po białej skórce i jędrności. Nie powinny być pomarszczone ani podsuszone.

Jeśli nóżki grzybów są obsuszone i brązowawe, warto odkroić ich końcówki. Nóżki można też odłamać i przeznaczyć je np. na farsz, którym nadziejemy kapelusze.

Pieczarek, podobnie jak i innych grzybów nie należy moczyć w wodzie, bo dosyć łatwo ją chłoną, tracąc przy tym na aromacie.

W naszym serwisie znajdziesz przepis na pieczarki faszerowane mielonym mięsem, a także na pieczarki z grilla.

pieczarki

pieczarki

Źródło zdjęcia: canva/ValentynVolkov

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kulinarnapolska.org, gotowanie.onet

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Truskawki

Produkty

Jak przechowywać truskawki? Wyjaśniamy krok po kroku

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News, facebook.com/SlodkiSlony

Produkty

Ile kosztuje tort na komunię od Magdy Gessler? Cena zwala z nóg

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego ogórki kiszone wychodzą puste w środku? Wszystko przez błąd

Czytaj więcej >

Produkty

Rabarbar jest warzywem czy owocem? Rozwiązujemy odwieczną zagadkę

Czytaj więcej >
Jak należy przechowywać koperek?

Produkty

Jak należy przechowywać koperek? Zapomnij o mrożeniu

Czytaj więcej >
rabarbar

Produkty

Rabarbar nie dla wszystkich. Kto powinien go unikać?

Czytaj więcej >