Smakosze.pl
Flaczki na talerzu

commons.wikimedia.org/ Alina Zienowicz Ala z; CC BY-SA 3.0, 2.5

Czym najlepiej zagęścić flaczki?

23 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Flaczki są zupą, która wywołuje sporo kontrowersji, wszak wiele osób ją kocha albo nienawidzi. Jeśli należysz do pierwszej kategorii, z pewnością zastanawiasz się, jaki sposób najlepiej ją zagęścić. Eksperci zdradzają, że doskonale sprawdza się zwykła zasmażka lub bułka tarta.

Flaki sprawiają sporo problemów podczas domowych obiadów. Podając je do stołu, trzeba się liczyć, że wiele gości nie będzie w stanie ich przełknąć. Dlatego flaczkom towarzyszą tak duże emocje.

Samo przygotowanie flaków nie jest także zanadto prostym zadaniem - dokładne oczyszczenie i wygotowanie flaków wymaga sporo zachodu, co nie wszystkim się podoba. Dlatego robiąc je, warto poświęcić im jak najwięcej uwagi.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Czym zagęszczać flaczki?

Najbardziej klasycznym wyborem jest zasmażka. Mąka z tłuszczem świetnie zagęszcza wywar i nie zmienia jego smaku, co dla fanów ostrych smaków może być wyjątkowo istotne.

Trzeba zachować jednak dużą ostrożność podczas smażenia zasmażki. Zbyt mocno podpieczona mąka ma gorzkawy i mocno orzechowy posmak, który może zrujnować flaczki. Dlatego jasna, krótko smażona, sprawdzi się najlepiej.

Kotlety z kaszy gryczanej

Pyszne kotlety mielone z kaszy gryczanej

CZYTAJ DALEJ

Zagęszczanie bułką tartą

Kolejna metoda polega na dodaniu do bulgocącej zupy tartej bułki. Ten sposób jest prawdopodobnie najprostszy, nie trzeba bowiem wykonywać żadnych dodatkowych czynności.

Bułka pochłonie sporo wody z wywaru, spęcznieje i nada pożądaną konsystencję. Tarty zagęszczacz nie nada zupie żadnego posmaku, dlatego to właśnie ten sposób jest najbardziej popularny wśród kulinarnych ekspertów. 

Śmietana do flaczków

Ostatnim najrzadziej używanym sposobem jest wlanie kilku łyżek śmietany do zupy. O ile faktycznie nabiał ten skutecznie zagęszcza ją, tak może również znacznie wpłynąć na jej ogólny smak.

Chcesz poznać więcej kulinarnych ciekawostek? Sprawdź nasze inne newsy, w których zdradzamy mnóstwo smacznych informacji. W tym artykule wyjawiamy reakcję Włocha na zjedzenie polskich ogórków małosolnych. Ten tekst poświęcony został domowemu soku z aronii.

Śmietana łagodzi bowiem nie tylko kolor, lecz również smak potrawy. Z tego też powodu znacznie bardziej odpowiednie są zasmażka i bułka tarta.

Flaki

Źródło: canva.com/ShyMan, Getty Images Signature


Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotujmy.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

ser żółty

Porady

Jak przechowywać ser, żeby nie spleśniał?

Czytaj więcej >
Jak doprawić grzyby?

Porady

Jak doprawić leśne, smażone grzyby

Czytaj więcej >

Porady

Czy zupę ogórkową można mrozić?

Czytaj więcej >
flaki

Porady

Jak ugotować flaki, żeby nie wyszły gorzkie?

Czytaj więcej >
czosnek

Porady

Prosty sposób na uprawę zimowego czosnku

Czytaj więcej >
zielona dynia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni zieloną dynię?

Czytaj więcej >