Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czym różni się jabłecznik od szarlotki? Odpowiedź zaskoczy niejednego smakosza
Renata Materlińska
Renata Materlińska 31.03.2022 17:38

Czym różni się jabłecznik od szarlotki? Odpowiedź zaskoczy niejednego smakosza

szarlotka
canva/margouillatphotos

Ciasta z jabłkami należą do jednych z naszych ulubionych. A wiecie, czym różni się jabłecznik od szarlotki? Odpowiedź zaskoczy niejednego smakosza. Niektórzy używają tych nazw zamiennie, tymczasem pod jedną i drugą kryje się nieco inny wypiek. Różnica tkwi między innymi w wykorzystanym cieście.

Połączenie ciasta i jabłek jest niezwykle smaczne. Słodko-winny smak jabłek doskonale przełamuje słodycz ciasta, dobrze dopełnia się też wilgotność owoców i kruchość ciasta. Szarlotka czy też jabłecznik, z tego powodu należą do bardzo lubianych ciast. Sprawdźcie jednak, czym się różnią.

Czym różni się jabłecznik od szarlotki?

Pyszne ciasto z dodatkiem jabłek — jak je nazywacie? Dla niektórych wszystkie tego typu wypieki są szarlotkami, dla innych jabłecznikami. Tylko mała część osób, wie, jak odróżnić oba ciasta.

No właśnie — główna różnica między szarlotką a jabłecznikiem tkwi w cieście. Szarlotkę piecze się na cieście kruchym lub półkruchym, jabłecznik zaś może być na cieście np. biszkoptowym, drożdżowym czy francuskim. Co ciekawe, jabłecznik, jak sama jego nazwa wskazuje, ma dodatek jabłek. Szarlotkę można zaś upiec z różnymi owocami, np. śliwkami, wiśniami, truskawkami. Oczywiście najczęściej robi się ją z jabłkami, bo połączenie kruchego ciasta i wilgotnych jabłek jest niezwykle smaczne.

Do szarlotki dodaje się zwykle podduszone jabłka, zaś do jabłecznika surowe. I ostatnia ważna różnica — szarlotkę podaje się zawsze na zimno, jabłecznik można zaś serwować na zimno lub ciepło, np. z bitą śmietaną, lodami.

Wybór najlepszych jabłek

Tak, jak ciasto nie jest równe ciastu, tak jabłka nie są równe jabłkom. Dlatego nie jest obojętne, jakich jabłek użyjemy do wypieku.

Powinny być to owoce o kwaskowym, winnym smaku. Tylko takie doskonale smakują po upieczeniu, bo nie są mdłe. Mogą być to jabłka odmiany, np. Antonówka, Boskop, Szara Reneta. Słodkie, deserowe jabłka pozostawmy lepiej na przekąskę.

W naszym serwisie znajdziesz przepis na szarlotkę z gruszkami, a także na wyborny jabłecznik.

szarlotka
szarlotka

Źródło zdjęcia: canva/Mykola Lunov Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: mojegotowanie, regiodom

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Jabłko Ciasto