Smakosze.pl
Klarowny rosół

canva/vvoevale

Dlaczego do rosołu warto dolać szklankę zimnej wody? Efekt zauważysz natychmiast

18 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Emilia Maciejewska-Latosińska

Rosół powinien być klarowny i aromatyczny. Wlanie do dania szklanki zimnej wody znacznie poprawi jego wygląd i sprawi, że jedzenie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Podpowiadamy, jak uzyskać zachwycającą wizualnie zupę.

Dobry rosół będzie smakował każdemu. By był zachęcający, powinien pozostać klarowny. Jednym ze sposobów na uzyskanie zupy pozbawionej zmętnień jest wlewanie zimnego płynu w trakcie gotowania. Już jedna szklanka chłodnej wody potrafi poprawić wygląd dania. Dlaczego to działa?

jajecznica

Mistrzowie kuchni mają najlepszy patent na jajecznicę. Cały sekret tkwi w 1 sztuczce

CZYTAJ DALEJ

Klarowny rosół uzyskamy dzięki zimnej wodzie

Hartowanie rosołu, czyli obniżanie temperatury zupy w garnku, pomaga neutralizować powstające w niej zmętnienia. Dokonać go można poprzez wlanie zimnej wody lub nawet wrzucenie kostek lodu.

Chłodny element warto dodać zawsze wtedy, gdy zauważymy, że rosół nie jest klarowny. Nagłe obniżenie temperatury zdecydowanie poprawi wygląd zupy. Uważajmy tylko, by nie doprowadzić potem do intensywnego gotowania dania, bo cały wysiłek pójdzie na marne.

Co zrobić, by rosół nie zmętniał? Pośpiech jest niewskazany

Oprócz dolania zimnej wody w trakcie przyrządzania dania warto pamiętać o kluczowej zasadzie gotowania tradycyjnej zupy, czyli wkładaniu mięsa do zimnej wody. Dzięki podgrzewaniu go wraz z płynem unikniemy powstawania dużych ilości tzw. szumów, czyli pływających w zupie kawałków ściętego białka, które oderwały się od powierzchni kury.

Ich formowaniu się sprzyja m.in. gwałtowna zmiany temperatury, jaka następuje, gdy produkt trafia do wrzątku. Klarowność rosołu zaburza też wspomniane już wcześniej intensywne gotowanie. Po doprowadzeniu wody z drobiem do wrzenia zawsze należy zmniejszyć moc palnika.

Na naszej stronie znajdziecie kilka sprawdzonych przepisów na domowy rosół. Szczególnie polecamy rozgrzewającą wersję z chili oraz sprytny patent Ewy Wachowicz na danie przyrządzane w piekarniku.

Rosół musi być klarowny

canva/Floortje

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi:

Emilia Maciejewska-Latosińska Autor

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dlaczego do rosołu dodaje się opalaną cebulę?

Porady

Dlaczego do rosołu dodaje się opaloną cebulę? Powód jest bardzo ważny

Czytaj więcej >
banan

Porady

Dlaczego warto zjeść banana przed snem? Jest lepszy niż mleko

Czytaj więcej >
ryby dietetyk

Porady

Tych ryb lepiej unikaj. Dietetyk ma im wiele do zarzucenia

Czytaj więcej >
pierogi

Porady

Co zrobić, by pierogi nie sklejały się po ugotowaniu? 1 błąd potrafi zniszczyć całe danie

Czytaj więcej >
Kapusta na gołąbki będzie idealna

Porady

Koniec z parzeniem kapusty na gołąbki we wrzątku. Zmiękczysz ją nawet bez wody

Czytaj więcej >
Wątróbka od Strzelczyka

Porady

Co zrobić, żeby wątróbka nie pryskała przy smażeniu? Strzelczyk pokazał niezawodny trik

Czytaj więcej >