Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Dlaczego pierogi nie chcą się lepić? Winne są nie tylko proporcje

Dlaczego pierogi nie chcą się lepić? Winne są nie tylko proporcje

Dlaczego pierogi nie chcą się lepić?
canva/Pretti

Wasze pierogi nie chcą się lepić? Winny może być dodatek jajka, a także nadmiar mąki. Powodują one, że ciasto staje się twardsze, przez co znacznie trudniej połączyć ze sobą jego brzegi. Podpowiadamy, co zrobić, by rarytas zawsze wychodził i nie rozpadał się podczas gotowania.

Pierogi, które po zlepieniu nie trzymają swojej formy, nikomu nie będą odpowiadały. Nie ma nic gorszego niż wypadający farsz, a winę za ten stan zazwyczaj ponosi zwykle zbyt twarde ciasto, które nie skleja się odpowiednio. Wiemy, jak przygotować je właściwie.

Dlaczego ciasto na pierogi nie chce się lepić?

Najczęstszym powodem uzyskania mało elastycznego ciasta na pierogi jest dodawanie do niego jaj. Wiele osób uwzględnia ten składnik w pierogach, by nadać ciastu ładnego koloru. Efekt jednak bywa rozczarowujący, bo barwa może i zachwyca, ale ciasto nie lepi się prawidłowo.

Szefowie kuchni zalecają, by — jeśli już mamy ochotę na taki dodatek — wykorzystać same żółtka. Wtedy praca z ciastem będzie o dużo łatwiejsza. Wielu z nich jednak zdecydowanie odradza korzystanie z kurzego nabiału i poleca inne techniki nadawania ciastu przyjemnej tekstury i smaku. Ważne jest też, by nie przesadzać z dodatkiem mąki. Ma to znaczenie i na etapie zarabiania ciasta, a także jego wałkowania. Zbyt obfite podsypywanie mąką rozwałkowywanego ciasta spowoduje, że jego brzegi stracą lepkość, bo zostaną pokryte mącznym proszkiem.

Jak dobrze zlepić pierogi? Użyjcie oleju lub masła

Skuteczne lepienie pierogów nie powinno być trudne, jeśli przygotujemy dobre ciasto. Powinno być elastyczne i miękkie, a wtedy praca z nim będzie ułatwiona. Wiele osób z tego powodu do masy dodaje trochę tłuszczu w postaci oleju lub stopionego masła.

Jednak, jeśli zadbamy o odpowiednie proporcje mąki i dobrze ciepłej wody, również uzyskamy ciasto, które dobrze się zlepi. W trudniejszych przypadkach zazwyczaj pomoże dodatkowe zwilżenie brzegów odrobiną wody.

Na naszej stronie znajdziecie przepisy na świetne ciasto na pierogi. W tym artykule zdradzamy, jak uelastycznić masę poprzez dodatek oleju, Ten natomiast pokazuje, jak przyrządzić nietypową wersję z sokiem z buraka.

Wiemy, dlaczego pierogi się nie lepią
canva/Atide

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: