Dlaczego warto jeść agrest i co warto z niego przygotować?
Uwielbiasz owoce ze zdjęcia? A wiesz, dlaczego warto jeść agrest i co najlepiej z niego przygotować? Te smaczne owoce skrywają wiele sekretów, a zrobisz z nich np. kultowy specjał, czyli orzeźwiający, kwaskowy kompot. Poznaj też inne możliwości agrestu.
Agrest znany jest u nas od dawna. W wielu ogródkach rosną niepozorne krzaczki, na których latem dojrzewają żółtawe albo czerwonawe owoce. Niektóre są gładkie, inne pokryte delikatnymi włoskami.
Agrest jest spokrewniony z porzeczką i ma podobne do niej właściwości. Również jest cierpkawy, choć dobrze dojrzałe owoce potrafią być słodkie. Świetnie smakuje jedzony na przekąskę, można też robić z niego pyszny kompot i różne przetwory, np. dżemy.
Zdrowotne walory agrestu
Co dokładnie kryje się w owocach agrestu? Owoce te są bogate w witaminy z grupy B, które pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego, a także na skórę. Zawierają również dużo witaminy C, zwiększającej odporność, a także witaminy E, korzystnie wpływającej na serce i mającej działanie przeciwutleniające.
Agrest odznacza się też wysoką zawartością składników mineralnych, np. potasu, magnezu, wapnia, miedzi i manganu. Za ich sprawą dobrze wpływa na funkcjonowanie serca, mózgu i mięśni i współpracujących z nimi układów.
W ich składzie jest dużo składników o działaniu przeciwutleniającym, dlatego owoce te wykazują działanie antynowotworowe i przeciwzapalne. Opóźniają one również procesy starzeniowe zachodzące w naszych komórkach.
Agrest, podobnie jak i inne owoce jest niskokaloryczny. Ma też niski indeks glikemiczny, więc mogą go jeść osoby chorujące na cukrzycę i odchudzające się. Zawiera dużo błonnika oraz pektyn, dzięki czemu poprawia przemianę materii, a nawet działa lekko przeczyszczająco. Zapobiega też wzdęciom, wspomaga produkcję żółci, działa moczopędnie. Zawarte w nim składniki korzystnie wpływają na wzrok.
Co warto zrobić z agrestu?
Jednym ze smaczniejszych, a jednocześnie prostych do przygotowania agrestowych przysmaków jest kompot. Ma on kwaskowy smak, który doskonale orzeźwia zwłaszcza w upalne dni.
Jak zrobić z agrestu kompot do obiadu? Oczyść ok. 50 dag agrestu i wrzuć go na gotującą się wodę. Gotuj go na małym ogniu ok. 15 minut, dosłodź do smaku i pozostaw pod przykryciem do wystygnięcia.
Jeśli chcesz zrobić kompot na zimę, przygotuj go następująco:
Do garnka wlej ok. 1,5 l wody, dodaj do niej ok. 50-70 dag cukru. Całość zagotuj i wystudź.
Ok. 2 kg agrestu dokładnie wypłucz i oczyść z szypułek. Osączonym agrestem napełnij wyparzone słoiki.
Owoce zalej syropem, słoiki szczelnie zakręć i pasteryzuj 10 minut.
Jak zrobić dżem z agrestu?
Ok. 1 kg agrestu opłucz, odszypułkuj, umieść w garnku. Dodaj do niego kilka obranych i pokrojonych owoców kiwi lub truskawek.
Owoce zasyp ok. 1 kg cukru żelującego 1:1, wymieszaj, odstaw na 3-4 godziny.
Po tym czasie całość zagotuj i gotuj 5 minut na niedużym ogniu.
Gorącym dżemem napełnij słoiczki. Szczelnie je zakręć, ustaw na pokrywkach, pozostaw do wystygnięcia.
Na naszej stronie znajdziesz też przepis na sok z agrestu, a także na śląski deser z agrestem.
Źródło zdjęcia: canva/elena_hramowa Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: zywienie.medonet, mojegotowanie