Smakosze.pl
Projekt bez tytułu (10)

canva/MART PRODUCTION, Pexels

Do czego służy pizza saver dodawany do pizzy?

13 Lipca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Otwierając pudełko pizzy, którą zamówiliśmy ze swojej ulubionej pizzerii, często widzimy dziwny plastikowy gadżet. Okazuje się, że dzięki niemu pizza nie przykleja się do wierzchu pudełka i zachowuje swój kształt. "Pizza saver" opracowany został przez Carmelę Vitale w USA, a patent został przyznany w 1984 roku.

Pizza jest prawdopodobnie najczęściej zamawianym fast foodem na świecie - można znaleźć ją w każdym większym mieście. Jej największym problemem jest względna delikatność, w końcu podczas dostawy może ulec licznym uszkodzeniom.

Aby temu zaradzić, pizzerie stosują różne metody, pozwalające na zachowanie pizzy kształtu, smaku oraz temperatury. Dlatego najczęściej dowożona jest w specjalnych torbach termicznych, utrzymujących ich temperaturę.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej filmu:

Czym jest plastikowy gadżet w pudełku od pizzy?

Dla wielu ludzi zagadką jest specyficzny biały stoliczek wbijany w środek pizzy. Mało kto zna jego funkcję, która jest wyjątkowo istotna, szczególnie dla klientów. Dzięki niemu pizza może przetrwać dostawę nienaruszoną.

Tak zwany "pizza saver" ma za zadanie zapobiec przyklejeniu się powierzchni pizzy do górnej części kartonowego pudełka. Bez niego lepki ser mógłby odpaść od ciasta, co zniszczyłoby przyjemność z jedzenia.

Obieranie jajek bez wysiłku

Prosty i błyskawiczny sposób na obieranie jajek na twardo

CZYTAJ DALEJ

Potrzebujesz pomysłu na szybki obiad? Zajrzyj do innych naszych tekstów, w których zdradzamy tajniki wielu receptur. W tym artykule opisujemy najlepszy sposób na soczyste kotlety mielone bez dodatku bułki tartej. Ten tekst poświęcony został pieczonym ziemniakom po szwedzku, które pasują do letniego posiłku.

Historia "pizza save'ra"

Wymyśliła go kobieta o imieniu Carmel Vitale. Został opatentowany w USA w 1984 roku pod nazwą "package saver", lecz z uwagi na częstotliwość używania go w pudełkach od pizzy, została zmieniona.

Typowe podpórki do pizzy mają trzy nogi, zwykle są białe i umieszcza się je na środku pizzy. Najczęściej mają kształt małego stoliczka, choć zdarzają się również takie, które kształtem przypominają logo firmy Mercedes-Benz.

Podpórkę można wykorzystywać nie tylko do pizzy, lecz również ciast lub innych delikatnych produktów spożywczych, które transportuje się w pudełkach. Wiele cukierni stosuje je w celu ochrony swoich wypieków.

Projekt bez tytułu (11)

Źródło: jimewing2121, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: o2.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >