Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Do kompotu z suszu zawsze dorzucam ten składnik. Taki niezawodny sposób znalazłam w notatniku babci
Redakcja smakosze.pl
Redakcja smakosze.pl 13.12.2023 09:09

Do kompotu z suszu zawsze dorzucam ten składnik. Taki niezawodny sposób znalazłam w notatniku babci

kompot z suszu
canva

Kompot z suszonych owoców jest kwintesencją zimowego napoju. Nie bez powodu króluje na polskich stołach w okresie świątecznym. Nie ma jednak jednego kompotu, a miliony kompotów, bo ilu Polaków, tyle przepisów na ten deserowy napój. W zeszycie z przepisami mojej babci znalazłam ciekawą sztuczkę, którą co roku stosuję.

Sposób na orzeźwiający kompot z suszu

Podstawowy przepis na kompot z suszonych owoców znamy wszyscy na pamięć: jabłka, gruszki i śliwki, a do tego morele, rodzynki czy figi. Nad tymi składnikami zastanawiamy się rzadko.

Różnice pojawiają się, kiedy zaczynamy mówić o przyprawianiu napoju, a tu pole do popisu jest ogromne. Od zawsze kocham taki kompot, ale w odkryłam, że przeszkadza mi nieco przesadna słodycz. Tak zaczęłam eksperymentować, aż w końcu doszłam do modyfikacji, którą wygrzebałam w notesie babci.

kompt z suszonych owoców.jpg
Canva / Peredniankina
Te proste gofry z piekarnika robię dla rodziny przez cały rok. Nie znam lepszego smakołyku na początek dnia

Kompot z suszu z moimi dodatkami

Jedną z pierwszych ważnych zmian w moim przepisie jest dodatek cytrusów. Słodko-kwaśne, bez ciężkich wędzonych posmaków, dodają do kompotu odrobinę świeżości. Później przyszedł babciny pomysł na nutkę wanilii i oto mój przepis.

Składniki

  • 200 g suszonych śliwek
  • po 150 g suszonych jabłek i gruszek
  • 100 g suszonych moreli
  • 50 g rodzynek
  • 2 pomarańcze albo cytryny (w tym roku wezmę po jednej tego i tego)
  • kora cynamonu
  • 1 łyżeczka cukru wanilinowego (lub laska wanilii)
  • 4-5 goździków

 

Kompot z suszu – jak zrobić, by był bardziej orzeźwiający

Przepis jest na około 1,5-2 l wody. Zalewam nią suszone owoce i rodzynki. Kiedy się zagotują, dodaję cynamon i goździki i gotuję 40-50 minut. 

Kompot zdejmuję z ognia i dodaję cukier wanilinowy. Jeśli trzeba, dosładzam go miodem, a następnie wrzucam pokrojone w plastry cytrusy i studzę. Zanim usiądziemy do wigilijnego stołu, ich smak razem z wanilią jest połączony z resztą kompotu i smakuje wyśmienicie.

Pamiętaj, że składniki na kompot z suszu warto kupować umiejętnie, a także wypróbuj niezwykły dodatek zaproponowany przez Ewę Wachowicz.

Projekt bez nazwy-22.jpg