Wachowicz wrzuca do kompotu z suszu niesamowicie zdrowy składnik. Dodatkowo podkręca jego właściwości
Kompot z suszu zagości na świątecznych stołach w wielu polskich domach. Robi go też Ewa Wachowicz. Znana restauratorka do tego tradycyjnego kompotu dodaje pewien aromatyczny dodatek, który podkręca smak tego wigilijnego napoju.
Kompot z suszu pachnie Bożym Narodzeniem
Kompot z suszu to tradycyjne danie wigilijne. W wielu polskich rodzinach przygotowuje się ten wyjątkowy kompot na Boże Narodzenie. Jego przyrządzanie oznacza, że święta są tuż tuż. Według staropolskich wierzeń ten aromatyczny napój miał zapewnić długowieczność osobom, które go piją.
Każdy owoc, z którego gotujemy kompot z suszu, symbolizował coś innego. Jabłko miało zapewnić miłość, gruszka- siłę i bogactwo, a śliwki miały uchronić biesiadników przed złą energią. Ten świąteczny napój charakteryzuje się kwaskowatością, owocowym smakiem i niesamowitym aromatem. Ewa Wachowicz dodaje do kompotu z suszu goździki. Jaki wpływ mają na ten świąteczny napój?
Ta surówka siostry Anastazji ma status legendy. Robi się ją z niemal zapomnianego warzywaGoździki dodają smaku i aromatu
Bez goździków trudno wyobrazić sobie świąteczne ciasto czy jesienną herbatę. Jednak Ewa Wachowicz dorzuca je też do kompotu z suszu. Nadają one wyjątkowego smaku i aromatu temu wigilijnemu napojowi. Korzenna nuta jest charakterystyczna dla tej przyprawy, która słynie z właściwości znieczulających, a nawet spowalniających rozwój choroby nowotworowej.
Goździki pomagają też w dolegliwościach trawiennych, redukują stany zapalne i zwalczają infekcje. Do tego stymulują układ odpornościowy i zwalczają wolne rodniki. Dzięki nim skóra młodnieje i nabiera elastyczności. Łagodzą też objawy napięcia i stresu, a spożywane przed spaniem ułatwiają zasypianie.
Jak zrobić kompot z suszu z przepisu Ewy Wachowicz?
Składniki:
- 1 garść suszonych jabłek
- 1 garść suszonych moreli
- suszone gruszki
- 2 garście suszonych śliwek
- ½ łyżeczki cynamonu
- cukier do smaku
- kilka goździków
Suszone owoce myjemy i kroimy na mniejsze części. Wkładamy do garnka, zalewamy wodą i moczymy około 30 minut. Dodajemy cynamon i dorzucamy goździki. Następnie gotujemy na małym ogniu 10 minut, aż owoce zmiękną.
Kompot z suszu doprawiamy cukrem i odstawiamy na 2 godziny. W tym czasie owoce napęcznieją. Po upływie tego czasu kompot jest już gotowy do podania. Przelewamy go do dzbanków. Pisaliśmy o tym, co zrobić z owocami z kompotu wigilijnego. Radziliśmy też, jaki przyprawy dodać do kompotu z suszu.
Źródło: ewawachowicz.pl, poradnikzdrowie.pl