Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Ewa Wachowicz parzy najlepszą kawę na świecie. Przepis przywiozła do Polski aż z Tybetu
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 22.12.2023 08:20

Ewa Wachowicz parzy najlepszą kawę na świecie. Przepis przywiozła do Polski aż z Tybetu

Ewa Wachowicz i kawa
canva / ToddKuhns ; Wojciech Olkusnik / East News

Kawę kojarzymy głównie z rozbudzeniem – to zawarta w niej kofeina ma nas stawiać na nogi. Ale Ewa Wachowicz serwuje ją w bardziej skomplikowanej wersji i zachwala, że jest to nie tylko napój pobudzający, lecz także źródło energii i zupełnie nowe doznania smakowe. Trudno się dziwić patrząc, jak ją przyrządza.

Kawa w stylu Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości na polskiej scenie kulinarnej. Dawną Miss Polonia obserwuje na Facebooku ponad pół miliona osób. Zazwyczaj interesują je przepisy na niebanalne wydania znanych potraw.

Tym razem jednak Wachowicz zaskoczyła swoich obserwujących nie na żarty. Chodzi o sposób, w jaki przygotowuje kawę. Jak przyznała, to przepis, który przywiozła z dalekiej wyprawy, bo aż z Tybetu.

robienie kawy.jpg
Canva / limpido
TVN właśnie potwierdził. Widzów czeka ogromna niespodzianka, to już wkrótce

"Kuloodporna kawa" Ewy Wachowicz

Kuloodporna kawa (łatwo zrozumieć jej przydomek, kiedy już pozna się składniki) przygotowywana jest w kawiarce, zwanej też mokką lub z rzadka tygielkiem. Do dolnej komory, jak zwykle, wlewamy wodę, a do koszyczka wsypujemy drobno zmieloną kawę.

Jednak Ewa Wachowicz zaskakuje właśnie w tym momencie, ponieważ kawę… soli. 

Sól zabiera z kawy goryczkę, a jednocześnie łagodzi jej smak

-zapewnia kucharka. 

Jak twierdzi, nauczyła się pić taką kawę w Tybecie od przewodników, którzy towarzyszyli jej w podróży.

Kawa z masłem po tybetańsku

To jednak nie koniec kawowych niespodzianek. Po zaparzeniu posolonej kawy należy przelać ją do naczynia, a następnie dodać… masła. Wachowicz proponuje, by użyć klarowanego, ale zwykłe, jak przekonuje, wystarczy.

Oprócz masła dodaje tam więcej tłuszczu – łyżeczkę tzw. prozdrowotnego oleju MCT lub kokosowego. Na koniec dodaje też dla smaku łyżeczkę cynamonu, polecając też surowe kakao. Ważne, by na koniec rozmieszać dokładnie napar ręcznym mieszadełkiem bądź mikserem.

Taka kawa, jak przekonuje Ewa Wachowicz, sprzyja koncentracji i łagodzi uczucie głodu. Nic dziwnego, skoro zawiera masło. Jest przez to świetnym sposobem na początek dnia. 

Taki napój na święta przyniesie ulgę żołądkowi. Celebrytka podzieliła się swoim sposobem na karpia.

kuloodporna kawa.jpg
Canva / Mizina

Źródło: Facebook / Ewa Wachowicz