Gdy odwiedzam mamę często podaje mi tę zupę. Jest pyszna, zdrowa i sycąca
Zupa jest idealna na chłody. Moja mama zawsze gotowała sycącą i prostą potrawę na bazie mięsa drobiowego. Jeden jej składnik sprawiał, że była naprawdę smaczna. Ostatnio udało mi się zdobyć przepis. Musicie spróbować.
Sycąca i pożywna zupa jak u mamy
Mamy i babcie gotują jak nikt inny. Długo samodzielnie eksperymentowałam z zupami, nim odważyłam się poprosić o przepis na danie, które w mojej pamięci miało miejsce szczególne. W końcu jadałam je przy każdej wizycie w domu rodzinnym.
Jednak, gdy już zabrałam się za przygotowanie krupniku, okazało się, że jest ono banalne. Trochę żałowałam, że wcześniej nie skusiłam się na ten przysmak. Z czasem okazało się, że jeden składnik pozwala uzyskać różne rezultaty.
Ile?! Tyle trzeba zapłacić za karpia w Biedronce i Lidlu. Cena za makowiec też zaskakujePrzepis na sycącą zupę mojej mamy
Kasza jęczmienna dodana do zupy sprawia, że potrawa przyjemnie gęstnieje i staje się jeszcze bardziej sycąca. Takie danie jest kojące, a my nie czujemy głodu przez długie godziny. Trzeba jednak wybrać odpowiedni typ kaszy. Na szczęście szybko dowiedziałam się jaki.
Składniki:
- 2 litry zimnej wody
- 2 skrzydełka z kurczaka
- 2 średnie marchewki
- 1 większa pietruszka
- pół dużego selera
- 1 biała część małego pora
- 2 średnie ziemniaki
- 1/3 szklanki kaszy jęczmiennej wiejskiej
- 1 liść laurowy
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 4 ziarna czarnego pieprzu
- sól do smaku
- natka pietruszki
- sos sojowy (opcja)
Kilka tanich produktów w mig przemieni się w smakowitą zupę. Do jej przyrządzenia potrzebujecie tylko dużego garnka, w którym zmieszczą się składniki. Resztę przydatnych informacji znajdziecie w zamieszczonej poniżej instrukcji. Warto się skusić.
Jak zrobić pyszną zupę? Postawcie na krupnik
Zaczynam od zalania umieszczonego w dużym garnku mięsa zimną wodą. Doprowadzam całość do wrzenia i gotuję na wolnym ogniu, zbierając tworzącą się na powierzchni pianę. Wrzucam obrane i umyte warzywa w kawałkach oraz przyprawy w całości, czyli liść laurowy, ziele angielskie i pieprz ziarnisty.
Gotuję około 30 minut, aż warzywa zmiękną. Wtedy wyjmuję je z wywaru. Wrzucam oczyszczone i pokrojone w kostkę ziemniaki oraz kaszę jęczmienną. Wsypuję też trochę soli i gotuję wszystko około 20 minut. W tym czasie kasza i ziemniaki zmiękną, a zupa znacznie zgęstnieje.
Gdyby zupa wyszła zbyt zwarta, wlewam wodę. Wyjęte wcześniej jarzyny kroję w talarki lub kostkę. Dodaję do dania wraz z posiekaną natką pietruszki. Próbuję zupy, a gdyby była mało wyrazista, wlewam do niej wlać trochę sosu sojowego, który doda nam smaku umami.
Jak podać krupnik?
Zupa nie wymaga wielu dodatków. Warto jednak zjeść ją z kromką świeżego chleba, by była jeszcze bardziej sycąca. Nietypowym, acz smacznym dodatkiem będzie też ugotowana ciecierzyca.
Na naszej stronie znajdziecie więcej pomysłów na sycące zupy. Spróbujcie koniecznie pomidorowej w wersji z czerwoną soczewicą. Być może skusi was też danie z dodatkiem groszku i kilku innych sezonowych warzyw.