Gessler nie wyobraża sobie przygotowania schabowych be tej czynności. Dzięki niej są soczyste
Schab wieprzowy to doskonałe mięso: odżywcze, bogate w białko i bardzo chude. Przez to jednak często wychodzi dość twarde. Magda Gessler ma jednak na to niezawodny sposób.
Kruszenie schabowych
Kiedy przychodzi niedziela, po klatkach schodowych polskich bloków niesie się rytmiczny, perkusyjny dźwięk bitych kotletów schabowych. Wieprzowina, cielęcina czy drób, jako chude mięsa, wymagają tego zabiegu. Ubijanie kotletów młotkiem rozrywa włókna mięsa, przez co staje się ono bardziej miękkie, łatwiejsze do przeżucia i strawne.
Ten proces nie zawsze jednak wystarcza. Jest jeszcze jeden zabieg, którego można dokonać wokół kotletów, by wyszły jeszcze bardziej miękkie. Przepis ten znały nasze babcie i warto do niego wrócić.
Zapomnij o smażeniu naleśników. Ten patent jest 100 razy lepszyGessler każe moczyć schabowe
Przypomniała go kiedyś Magda Gessler. Ekspertka od tradycyjnych polskich potraw, która chętnie przypomina ich dawny, nieco dziś zapomniany kształt. W wypadku schabowych chodzi o namaczanie ich w mleku. Przygotowanie kotletów jest przez to dłuższe o nawet kilka godzin – ale skoro i tak w oczekiwaniu na niedzielny obiad, ku zgrozie sąsiadów, ubijamy je czasem już od świtu – nic nie stoi na przeszkodzie, by czas ten spędziły w zalewie.
Składniki
- ½ kg schabu podzielonego na kotlety
- 400 ml mleka
- 1 duża cebula
- 1 łyżka rozmarynu
- Panierka: 2 jajka, mąka pszenna, bułka tarta
- Sól, pieprz, smalec do smażenia
Schabowe Magdy Gessler
Kotlety schabowe rozbijamy na cienko. Cebulę kroimy w pióra. Układamy ich warstwę w misce, posypujemy rozmarynem i kładziemy kotlet schabowy. Przykrywamy go kolejną warstwą cebuli, posypujemy rozmarynem i przykrywamy kolejnym kotletem. Czynność powtarzamy ze wszystkimi porcjami mięsa.
Całość zalewamy mlekiem. Miskę przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na ok. 3 godziny. Po wyjęciu osuszamy kotlety, posypujemy solą i pieprzem i przystępujemy do smażenia.
Na patelni rozgrzewamy smalec. Kotlety obtaczamy w mące, maczamy dokłdnie w rozmąconych jajkach, a następnie panierujemy bułką tartą, dokładnie ją dociskając. Smażymy, aż będą z obu stron złociste.
Wypróbuj też przepis na ocet z mniszka lekarskiego i sprawdź swoich sił w kulinarnym pytaniu za ćwierć miliona.