Smakosze.pl
Magda Gessler

Instagram / @magdagessler.official

Gessler świętuje otwarcie restauracji

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Ostatni czas nie był łatwy dla restauratorów. Trwający lockdown sprawił, że wielu z nich musiało walczyć o swoje miejsca pracy. W identycznej sytuacji znalazła się Magda Gessler. Gwiazda otwarcie przyznaje, że ostatnie miesiące wcale nie były dla niej łatwe. Całe szczęście restauratorka znów ma powody do radości. W najnowszym wywiadzie celebrytka podzieliła się swoimi planami na nadchodzący czas.

Branża gastronomiczna długo na to czekała! W końcu można zjeść obiad w restauracji. Radości z tej sytuacji nie kryje Magda Gessler. W najnowszym wywiadzie restauratorka przyznała, że ostatnie miesiące wcale nie były dla niej łatwe.

Radość Magdy Gessler

Ostatnie miesiące nie były łatwe dla żadnego restauratora. Lockdown sprawił, że cała branża pogrążyła się w kryzysie, a właściciele lokali robili co mogli, aby wyjść na prostą. W podobnej sytuacji była sama Magda Gessler. Restauratorka  sprzedawała swoje specjały na wynos. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.

Teraz gwiazda TVN przyznaje, że czuje dużą ulgę, że restauracje znów mogą działać. Dodaje, jednak że nie można zapomnieć, że to koniec pandemii i w dalszym ciągu powinniśmy być ostrożni i uważni.

Restauratorka cieszy się jednak z nadchodzącego czasu. W najnowszym wywiadzie dla Faktu zdradziła, że w jej flagowej restauracji U Fukiera znów czuć energię gości. Cieszy ją również nowa karta dań. Króluje w niej wielki wiosenny przysmak.

Nowa karta dań U Fukiera

Magda Gessler dba o to, aby w jej restauracjach serwowano najlepszej jakości potrawy. W najbliższym czasie nie może zabraknąć oczywiście szparagów. To warzywo uważane jest w końcu za jeden z największych wiosennych rarytasów.

Gwiazda zapewnia, że sama będzie częstym gościem restauracji, a nawet osobiście będzie serwować gościom dania. "Wiosną karta jest przepyszna" - zachęca Gessler. Co jeszcze znajdziemy w menu U Fukiera?

Wśród wiosennych hitów restauracji Magdy Gessler nie może zabraknąć chłodnika litewskiego z jakiem wiejskim na twardo i świeżym koprem. Zapłacimy za niego 29 złotych. Gessler kusi także botwiną z jajem w koszulce z puree z młodych ziemniaków ze skwarkami. Taka przyjemność to koszt 27 złotych.

W menu U Fukiera nie może również zabraknąć słodkich deserów. Zamówimy w nim między innymi: niezapomnianą zupę nic, sernik "prawdziwie" krakowski z rodzynkami, puchar lodów z sezonowymi owocami oraz rubinową szarlotkę zapieczoną bezą.

W czerwcu czeka nas również premiera autobiografii gwiazdy. Restauratorka zdradzi w niej swoje najgłębiej skrywane sekrety. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Ania Starmach w dzieciństwie

Kulinarny Showbiznes

Ania Starmach - nieznane zdjęcie z dzieciństwa

Czytaj więcej >
Ewa Wachowicz w młodości

Kulinarny Showbiznes

Ewa Wachowicz - nieznane zdjęcia z dzieciństwa

Czytaj więcej >
Magda Gessler i jej wyznanie dotyczące rosołu

Kulinarny Showbiznes

Zaskakujące wyznanie Magdy Gessler na temat rosołu

Czytaj więcej >
Gwiazda TVN na zdjęciu sprzed lat

Kulinarny Showbiznes

Królowa polskiej gastronomii pokazała zdjęcie z dzieciństwa

Czytaj więcej >
Magda Gessler

Kulinarny Showbiznes

Czy "Kuchenne Rewolucje" będą miały kolejne sezony?

Czytaj więcej >
Magda Gessler

Kulinarny Showbiznes

Magda Gessler zdradziła kulisy prowadzenia resturacji w latach 90-tych

Czytaj więcej >