Smakosze.pl
kiszone ogórki

canva/WDnet Studio

Gorąca czy zimna? Jaka woda jest najlepsza na zalewę do kiszonych ogórków?

8 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Nastawiasz właśnie ogórki na zimę? A wiesz, jaka woda jest najlepsza na zalewę do kiszonych ogórków? Gorąca czy zimna? Wyjaśniamy i doradzamy, bo szkoda by było, żeby cała twoja praca i wydane pieniądze poszły na marne. A najważniejsze jest, by ogórki wyszły takie, jak trzeba — smaczne i chrupiące.

W wielu domach właśnie trwa w najlepsze nastawianie kiszonych ogórków na zimę. Sierpień to doskonała na to pora. Sezon ogórkowy w pełni, można je więc kupić w dobrej cenie. Ogórki nie są już, aż tak wodniste, więc będą trwalsze niż nastawione dużo wcześniej.

Jak zrobić zasmażkę?

Idealna zasmażka, która zagęści każdą zupę i wiele innych dań. Zdradzamy sekret najlepszych gospodyń

CZYTAJ DALEJ

Początkujące osoby nastawiające ogórki do kiszenia często mają dylemat, czy zalewać je zimną, czy gorącą wodą. Jedne przepisy zalecają bowiem zimną solankę, a drugie gorącą. Pomożemy wam więc dokonać najlepszego wyboru.

Jaką wodą zalewać ogórki do kiszenia?

Wiele przepisów zaleca, by ogórki do kiszenia zalewać gorącą wodą. To rozwiązanie ma wiele zalet, ale też wady. Gorąca woda działa odkażająco na ogórki i dodane do nich przyprawy. Powoduje też, że proces fermentacji zaczyna się szybciej. Jednak wysoka temperatura wody niszczy część cennych składników zawartych w ogórkach i dodatkach.

Z kolei zalewanie ogórków zimną wodą, jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o walory zdrowotne tych przetworów. Dobrze zachowują się w niej witaminy i składniki biologicznie czynne. Jeśli jednak ogórki, koperek czy chrzan miały niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia, łatwo i szybko mogą doprowadzić one do zepsucia się całych przetworów. Zimna zalewa nie ustrzeże przed rozwojem grzybów i bakterii.

Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zalewanie ogórków przeznaczonych do kiszenia ciepłą wodą. Może to być woda letnia lub dość ciepła, ale powinna być przegotowana. W takiej wodzie szybko rozpuści się sól, a drobnoustroje zostaną po części zniszczone. Ciepła woda przyspieszy też fermentację mlekową, która powoduje kiszenie się ogórków.

Kranówka czy z butelki? Którą wodę wybrać?

Jeśli masz w kranie dobrej jakości wodę, bez problemu możesz jej użyć do przygotowania zalewy do kiszonych ogórków. Najlepiej do kiszonek sprawdzi się woda o średniej twardości.

Pamiętaj tylko, że obecny w kranówce chlor nie sprzyja kiszeniu ogórków. Dlatego wodę z kranu najlepiej jest przegotować i przestudzić. W czasie gotowania chlor wyparowuje z wody i nie ma niekorzystnego wpływu na kiszenie.

Do przygotowania solanki możesz też użyć wody przefiltrowanej domowym filtrem lub niegazowanej wody z butelki.

Na naszej stronie znajdziesz też przepis Magdy Gessler na ogórki kiszone.

kiszone ogórki

canva/Eladstudio

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Gorzka kapusta kiszona - 1 trick

Porady

Kapusta kiszona wyszła gorzka? 1 trick i raz na zawsze zapomnisz o problemie

Czytaj więcej >

Porady

Jak należy gotować rosół? 1 szczegół zaskoczy nawet doświadczone kucharki

Czytaj więcej >
suszenie grzybów

Porady

Jak suszyć grzyby? Metoda babci nie ma sobie równych, jest lepsza niż piekarnik

Czytaj więcej >
Na jakim mięsie ugotować rosół?

Porady

Na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół? Dotarliśmy do porady z 1930 roku

Czytaj więcej >
herbata z miodem

Porady

Czy warto pić gorącą herbatę z miodem i cytryną? Eksperci mają wiele zastrzeżeń

Czytaj więcej >
Mycie jaj przed włożeniem do lodówki nie jest bezpieczne

Porady

Myjecie jajka przed włożeniem do lodówki? Częsty błąd może wiele kosztować

Czytaj więcej >