Zupa zarzutka jak za dawnych lat. Wygrywa nawet z kapuśniakiem
Zupa zarzutka jest krewną bardziej popularnego kapuśniaku. Podobnie jak kapuśniak, przyrządza się ją z dodatkiem kiszonej kapusty. Ze względu jednak na uprzednie jej podsmażenie, zarzutka charakteryzuje się wyjątkowo bogatym aromatem.
Zupę zarzutkę od kapuśniaku odróżnia sposób przygotowania kapusty. Do zarzutki bowiem warzywo jest podsmażane na rumiany kolor na tłuszczu pozostałym po smażeniu cebuli i boczku. Ten niezwykły smak, znany dobrze naszym babciom, możesz odtworzyć w swojej kuchni już dziś.
Przepis na wyjątkową zupę zarzutkę
Składniki:
1/2 kg kapusty kiszonej
1/2 kg kości schabowej
100 g boczku wędzonego surowego
2 listki laurowe
kilka kulek ziela angielskiego
1/2 łyżeczki ziarenek czarnego pieprzu
5-6 ziemniaków
1 duża marchewka
1 korzeń pietruszki
1 łyżka masła
3 łyżki maki pszennej
sól do smaku
Aromatyczna zupa zarzutka krok po kroku
Przygotuj wywar na zupę zarzutkę. Opłukaną kość schabową zalej w dużym garnku 2 litrami zimnej wody. Gotuj do momentu, aż mięso na kości będzie miękkie. Wyjmij kość z wywaru i odstaw na bok.
Ziemniaki obierz, opłucz i pokrój w kostkę. Do garnka z wywarem dodaj przyprawy: pieprz, sól oraz ziele angielskie. Następnie dołóż ziemniaki. Gotuj, aż warzywa zmiękną.
Surowy boczek pokrój w kostkę, cebulę obierz z łupiny i pokrój w półplasterki. Na patelni podsmaż na rumiano boczek, następnie dodaj cebulę. Po zrumienieniu obu składników, Po zrumienieniu obu składników przełóż zawartość patelni do gotującej się zupy zarzutki.
Marchewkę z pietruszką obierz, umyj i zetrzyj do zupy na tarce o grubych oczkach. Kapustę kiszoną posiekaj i podsmaż dokładnie na tłuszczu pozostałym po smażeniu boczku z cebulą. Dzięki temu zupa zarzutka zyska swój niezwykły aromat. Kapustę dodaj do garnka.
Na patelni przygotuj zasmażkę z masła i mąki pszennej. Do zasmażki dodaj chochelkę zupy zarzutki i wymieszaj oba składniki, po czym wlej całość do gotującego się wywaru. Do garnka dołóż też mięso obrane z kości schabowej.
Zupę zarzutkę gotuj jeszcze przez 30-40 minut na wolnym ogniu. Od czasu do czasu zamieszaj. Dopraw solą i w razie potrzeby także pieprzem. Wypróbuj ten przepis na pyszną zupę ogórkową. Z niecodziennych zup gorąco rekomendujemy niezwykłą jabłczankę.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Pomorska odsłona kotletów schabowych. Kryją w sobie nuty popularnego napoju
Niezawodny babciny przepis na pierogi leniwe. Zawsze dodaje do nich 2 łyżki tradycyjnego produktu
Jakiego mięsa nie można jeść na surowo? Koniecznie sprawdź, czy jest dopieczone